در بسیاری از نقاط جهان مخصوصا ایران، وقتی صحبت از خوردن می شود، منظور خوردن برنج است. انواع مختلفی از برنج در ایران و جهان یافت می شود که تقریبا نیمی از کالری روزانه 50 درصد افراد جامعه با آن تامین می گردد.

برنج قهوه ای حاصل از حذف تنها لایه بیرونی دانه برنج یا همان شلتوک است. در صورتی که برنج در این حالت صیقل داده شده و پولیش شود، برنج سفید به دست می آید. برنج قهوه ای ارزش غذایی بیشتری نسب به برنج سفید دارد. چرا که در طی پولیش و صیقل دادن برنج قهوه ای، 67% از ویتامین B3، 80% از ویتامین B1، 90% از ویتامین B6، نیمی از منگنز و فسفر، 60% از آهن، تمام فیبرهای غذایی و اسیدهای چرب آن از بین می رود.

بنابر این بهتر است برنج سفید مجددا با ویتامن های B1، B3 و آهن مجددا غنی سازی شود. این مسئله در بعضی از کشورها مانند آمریکا طبق قانون اجباریست. با این حال بسیاری از مصرف کنندگان، برنج سفید را ترجیح می دهند که علت عمده آن تفاوت رنگ این دو نوع برنج است. با اینکه ممکن است برنج سفید نسبت به برنج قهوه ای ظاهر بهتری داشته باشید، اما با این وجود، تحقیقات نشان از سلامت و مفید بودن بیشتر برنج قهوه ای می دهد.

برنج قهوه ای چیست؟

تفاوت برنج قهوه ای و برنج سفید

تفاوت برنج قهوه ای و برنج سفید صرفا در رنگ آن خلاصه نمی شود. یک دانه برنج دارای چندین لایه است. برای تولید برنج قهوه ای نیاز است که تنها لایه سلولوزی خارجی آن برداشته شود. این فرایند حداقل ضربه را به ارزش غذایی برنج وارد می کند و از کاهش مواد غذایی آن در فرایندهای بعدی می کاهد. در صورتی که این فرایند ادامه یافته و دیگر لایه های برنج با صیقل دادن آن برداشته شود، محصول نهایی برنج سفید خواهد بود که البته بسیاری از مواد غذایی را از دست داده است. برنج قهوه ای دارای اسید های چرب در لایه خود است و در تهیه برنج سفید، این لایه را بر می دارند تا زمان مناسب نگهداری برنج افزایش یابد. (تقریبا دو برابر می گردد)

تفاوت برنج قهوه ای و برنج سفید

خواص برنج قهوه ای

غنی از منیزیم: منیزیم در تولید انرژی از پروتیین ها و کربروهیدرات ها بسیار کمک می کند و همچنین در تجزیه اسیدهای چرب نقش اساسی دارد. همچنین وجود منیزیم در سلامت سیستم عصبی و تولید کلسترول برای ساخت بعضی از هورمون های بدن بسیار ضروری است. این ماده در مراقبت از ماهیچه ها بر علیه رادیکال های آزادی که در فرایند تولید انرژی به وجود می آیند کمک می کند. یک لیوان برنج قهوه ای 80% از منیزیم مورد نیاز بدن را تامین می کند.

سرشار از سلنیوم: سلنیوم در جلوگیری از انواع سرطان به خصوص سرطان روده بزرگ نقش مهمی دارد و به واسطه کار با ویتامین E در تولید بسیاری از آنتی اکسیدان های بدن کمک می کند. برخی از این آنتی اکسیدان ها نقش اساسی در جلوگیری از بیماری های قلبی دارند و احتمال آسم و آرتروز را کاهش می دهند.

سرشار از روغن های طبیعی: روغن های طبیعی برنج قهوه ای به نرمال کردن سطح کلسترل خون کمک می کنند.

کمک به کاهش وزن: فیبر موجود در برنج قهوه ای عملکرده روده را بهبود بخشیده و موجب هضم راحت تر غذا می گردد. مصرف برنج قهوه ای یک رژیم عالی برای آنهاییست که به دنبال منظم کردن کار روده ها هستند. به علاوه باعث می شود که معده زودتر حالت سیری به خود بگیرد و این به معنای کاهش غذا در هر وعده است.

دانه کامل: برنج قهوه ای جز دانه های کامل و مغذی محسوب می شود، چرا که دارای مواد معدنی بسیاریست و ارزش غذایی بالایی در ویتامین های گروه B دارد. همچنین موجب کاهش احتمال مبتلا شدن به بیماری های قلبی و کلسترول خون می گردد.

سرشار از آنتی اکسیدان: این مورد یکی از ویژگی های سری این ماده غذاییست. برنج قهوه ای در حد سبزیجات و بسیاری از میوه ها مانند توت فرنگی و بلو بری دارای آنتی اکسیدان سرشاریست.

فیبر بالا: برنج قهوه ای دارای فیبر بالاییست و یکی از معدود مواد غذاییست که در جلوگیری از سرطان روده کمک می کند. این ویژگی به خاط فیبر فراوانیست که به صورت طبیعی در این ماده وجود دارد. این فیبر ها به مواد و سمومی که موجب سرطان روده می شوند می چسبد، آن ها را از بین برده و مانع از چسبیدن آنها به دیواره روده می شود.

دارای قند پیچیده: برنج قهوه ای سطح قند خون را ثابت نگه می دارد وبرای افراد دیابتی بسیار مناسب است. آزمایش ها نشان می دهد کسانی که روزانه نصف لیوان برنج قهوه ای استفاده می کنند، خطر مبتلا شدن آنان به دیابت، 60% کاهش می یابد. از سوی دیگر تحقیقات دیگری نشان می دهد کسانی که همواره برنج سفید استفاده می کنند، خطر مبتلا شدن به دیابت در آنها دو برابر می گردد.

غذای کامل بچه: غله برنج قهوه ای یا خود آن به خاطر ارزش غذایی بالای آن و فیبر فراوانی که دارد برای کودکان بسیار مفید است. به همین خاطر، برنج قهوه ای برای کودکان در حال رشد یا نوزادانی که رشد سریعی دارند بسیار بهتر از غله برنج سفید است.

استفاده برای بیماران دارای عفونت های کبدی: برنج قهوه ای برای افرادی که دارای عفونت های کبدی هستند و غذاهای محدودی را طبق دستور پزشک می توانند مصرف کنند بسیار مناسب است. این ماده غذایی به خاطر فیبر بالایی که دارد به راحتی در دستگاه گوارش هضم می شود. همچنین برای افرادی که به گیاهخواری تمایل دارند، بسیار مناسب و دلچسب است. برنج قهوه ای به واسطه طعم خاصی که دارد می تواند در سبد غذایی اکثر گیاهخواران قرار گرفته و آرد آن می تواند پنکیک ها، نان ها و در دیگر پختنی های آنان مورد استفاده قرار گیرد. در هر حال انتخاب برنج قهوه ای یک انتخاب کاملا سالمیست.

نحوه و طرز پخت برنج قهوه ای

مقدار آب پیشنهادی برای پختن برنج قهوه ای دانه بلند بستگی به نوع آن نیز دارد، اما در حالت کلی این مقدار بین 1.5 تا 3 برابر مقدار برنج است. ما به شخصه 2.5 برابر آب را به ازای هر پیمانه برنج پیشنهاد می کنیم.

به خاطر داشته باشید که قبل از پخت برنج قهوه ای آن را به خوبی با آب چند بار آبکشی کنید تا گرد و خاک های آن شسته شود. بعد از آن که آب به مقدار کافی به قابلمه اضافه کردید، آن را در مقابل حرارت قرار دهید. منتظر بمانید تا آب به جوش آید و توسط برنج به طور تقریبا کاملی جذب شود. سپس شعله اجاق را کم کرده و درب قابلمه را بگذارید. اجازه دهید تا حداقل به مدت 30 دقیقه برنج بر روی حرارت قرار داشته تا برنج یکدست و نرمی حاصل گردد. در صورتی که می خواهید برنج شفته تری داشته باشید آب بیشتری به ان اضافه کنید یا قبل از اینکه آب قابلمه به طور کامل تبخیر شود، درب آن را بر روی قابلمه قرار دهید.

طرز پخت برنج قهوه ای

مقایسه برنج قهوه ای و برنج سفید

برنج سفید و برنج قهوه ای در بسیاری از محافل از نظر ارزش غذاییشان مورد مقایسه قرار می گیرند. اما در حقیقت کدام بهتر است؟ در این جا قصد داریم که به این سوال پاسخ دهیم. در جهان انواع مختلف از برنج ها وجود دارد اما دوتا از مورد پسند ترین های آن ها برنج قهوه ای و سفید است. انواع عجیب دیگری از برنج مانند برنج ژاپنی و برنج ممنوع سیاه در جهان وجود دارد، اما ما در این بحث، خود را به برنج قهوه ای و سفید محدود می کنیم.

مقایسه برنج قهوه ای و برنج سفید

به طور عمومی، از برنج قهوه ای به عنوان یک ماده غذایی با ارزش غذایی بالا یاد می کنند اما با این حال، برنج سفید در بشقاب ها زیباتر جلوه می کند، فرایندهای بیشتری بر روی آن صورت می گیرد و بسیاری پخت آن را بهتر می دانند. این دانه غذایی توسط افراد تمام دنیا مورد استفاده قرار می گیرد و غذای اصلی بسیاری از آنها را مخصوصا در آسیا تشکیل می دهد. ابتدا به بررسی حقایقی درباره هر کدام از برنج های قهوه ای و برنج های سفید می پردازیم و سپس توضیح خواهیم داد که کدام بهتر است؟

برنج قهوه ای در مقابل برنج سفید

برنج سفید احتمالا پرمصرفترین نوع برنج در ایران و حتی جهان است. برنج سفید حاصل از صیقل دادن دانه برنج است و در طی این پروسه مواد غذایی زیادی از بین می رود. برنج سفید فیبر کمتری از برنج قهوه ای دارد و درصد کربوهیدرات آن بیشتر است. این برنج به طور موثری، بر روی سیستم ایمنی بدن تاثیر مثبت دارد و فشار خون را تنظیم می کند. هر دو نوع برنج دارای نشاسته هستند که به سلامت روده کمک می کنند. برنج سفید دارای مواد مغذی کمتریست و به همین دلیل در بعضی از مناطق آن را با ویتامین های سری B غنی سازی می کنند. همچنین برنج سفید موجب رشد عضلات می گردد و برای ورزشکاران نیز بسیار مفید است.

برنج قهوه ای در مقابل برنج سفید منبع سرشار فیبر و سبوس برنج است و آنتی اکسیدان های زیادی دارد. با حذف فرایندهای اضافه، برنج قهوه ای ویتامین ها و مواد معدنی بیشتری دارد. آنتی اکسیدان های موجود در برنج قهوه ای موجب جلوگیری از انواع بیماری های مزمن می گردد. برنج قهوه ای سطح کلسترول خون را کاهش می دهد و از بیماری قلبی جلوگیری می کند. همچنین باعث کاهش فشار خون شده و احتمال بیماری های دیابتی و سندروم متابوبیلسمی را کم می کند. مصرف برنج قهوه ای به جای برنج سفید، موجب کاهش وزن نیز می گردد.

برنج قهوه ای معایبی نیر نسبت به برنج سفید دارد. یکی از این موارد فساد سریعتر آن است. همچنین پخت آن طولانی تر می باشد و حشرات برنج زودتر در آن ایجاد می شوند، به همین دلیل در هنگام شستشو با دقت بیشتری آن را بشویید.

با مقایسه مواد موجود در برنج سفید و قهوه ای مشاهده می کنیم برنج سفید تنها درصد اندکی از برنج قهوه ای مواد مغذی کمتری دارد. همچنین برنج سفید عامه پسند تر است و افراد بیشتری تمایل به مصرف این نوع برنج دارند. پیشنهاد ما در مصرف برنج، تهیه ترکیبی از این دو نوع است. می توانید مصارف شخصی خود را با برنج قهوه ای تامین کرده، اما برای مهمانان برنج سفید پخت کنید. این مورد یکی از بهترین رژیم های غذایی در مصرف برنج است.

نمایش دادن همه 2 نتیجه

نمایش سایدبار
نمایش 9 24 36