زعفران

زعفران، خواص آن و هر چه که درباره زعفران باید بدانید

زعفران چیست و خواص آن کدامند

زعفران که از آن به عنوان طلای سرخ نیز یاد می شود در فرهنگ ایرانی مشابه یک عنصر جادویی است. از غذاهای معطّر و دسرهای رنگین گرفته تا خواص دارویی برای مشکلات فیزیکی و روحی. این ادویه ی گرانقیمت همواره مورد تقاضای بسیاری بوده و حتی در سال ۱۳۷۴ در اروپای مرکزی موجب شروع یک جنگ نیز شده، اما بگذارید به زعفران ایرانی نگاهی دقیق تر بندازیم و ببینیم چرا باید آن را در لیست خرید سوغاتی های خود جای بدیم.

زعفران چیست؟

زعفران از گل کروموس ساتیووس که تحت عنوان گل زعفران شناخته می شود، برداشت می گردد. هر غنچه ی این گل ۳ خامه ی زرد رنگ تولید می کند که در انتهای هر کدام از این خامه ها یک کلاله ی قرمز رنگ وجود دارد. ترکیب این خامه های زرد رنگ و این کلاله های قرمز محصولی را تولید می کند که ما آن را به عنوان رشته های زعفران می شناسیم. این رشته ها به صورت دستی چیده شده و خشک می شوند و در نهایت تبدیل به نوعی ادویه ی خوشبو و زیبا می شود که در سراسر جهان با ارزش است.

زعفران چیستزعفران از کجا آمده است؟

یونانیان مدعی اند که زعفران برای اولین بار در زمین های آنها به وجود آمده است اما اگر این حرف را به هر فرد ایرانی بگویی خنده ای تمسخر آمیز تحویل می گیری! یک فرضیه قوی تر می گوید برداشت زعفران برای اولین بار در کشور ایران صورت گرفته است. مشاجرات در خصوص خواستگاه اصلی این ادویه ی ارزشمند تمام نشدنی است پس بهتر است به این حقیقت نگاهی بیندازیم که در حال حاضر ایرانیان بزرگ ترین تولید کننده ی زعفران در دنیا هستند (چیزی معادل ۸۵% زعفران تولید شده ی جهان در یک سال) و با در نظر گرفتن این امر که هر ۵۰۰ کلاله ی زعفران فقط ۱ گرم وزن دارد، متوجه می شویم که این رقم واقعاً بزرگی است.

انواع زعفران

برای کمک به شما در خصوص پیدا کردن نوع زعفران مورد علاقه تان، بهتر است به ۳ نوع زعفرانی که ما با کمال افتخار عرضه می کنیم نگاهی بیاندازید.

انواع زعفران۱. زعفران ایرانی

در ایران کشت زعفران توسط پروش دهندگان حرفه ای صورت می گیرد و ما در پروسه کشت محصول از هیچ موارد شیمیایی استفاده نمی کنیم و سرگل زعفران ما دارای هیچگونه آفت کش، نگهدارنده، افزودنی و یا رنگ نمی باشد. درجه کیفیت زعفران ایرانی ما درجه ی سرگل است. از نظر لغوی سرگل به معنای بالاترین قسمت گل بوده و این بیانگر این حقیقت است که زعفران سرگل حاوی هیچ یک از خامه های زرد رنگ گل نمی باشد و تمام آن از کلاله های قرمز رنگ به دست آمده یعنی قسمتی که زعفران عمده طعم و عطرش را از آن می گیرد. در نهایت این عوامل باعث می شود زعفران ما بالاترین سطح کیفیت را برای عرضه به عموم داشته باشد.

۲. زعفران یونانی

زعفران یونانی هیچ جایگزینی ندارد. خوشبو، شیرین، با طعم گل، تلخ و درشت تر از هر زعفران دیگری است. با طعمی که به شکل قابل توجهی یاد آور خاک های حاصلخیز است به همراه نشانه هایی از عسل و گل بنفشه. زعفران یونانی بیشتر از سایر زعفران ها طعم خاک را یادآوری می کند و نسب به سایرین طعم تلخ تری دارد اما مزه عسل آن واضح تر از بقیه حس می شود.

۳. زعفران اسپانیایی

این نوع زعفران که اسپانیایی ها به آن آزفران می گویند دارایی طعمی ملایم و شیرین است. رایحه ی این زعفران جایگزینی ندارد. رایحه ای مشک سان، عسلی، با بوی گل، تلخ و شدید و رایحه ای که هیپنوتیزم کننده است. طعم این زعفران به شدت غلیظ است، طعمی که یاد آور خاک است و در آن نشانه هایی از عسل و گل بنفشه وجود دارد.

چرا زعفران گرانقیمت است؟چرا زعفران گرانقیمت است؟

هر گل زعفران تنها ۳ کلاله تولید می کند و در هر سال این گیاه فقط یک هفته گل می دهد. زعفران ها باید در اواسط روز هنگامی که هنوز گل ها برای محافظت از کلاله های ظریف بسته هستند، به صورت دستی چیده شوند. برای تولید فقط یک اونس زعفران چیزی در حدود ۱۰۰۰ گل لازم است و به همین دلیل است که شما باید برای یک گرم زعفران بین ۲۴ تا ۳۲۰ هزارتومان پول پرداخت کنید. برای اینکه مطمئن شوید جنس مرغوبی خریداری می کنید، آن را بو کنید، شما زعفرانی می خواهید که کمی رایحه ی گیاه خشک شده ی شیرین بدهد. همچنین زعفران باید شامل تمام کلاله های قرمز رنگ باشد نه فقط پرچم های زرد رنگ.

زعفران چه طعمی می دهد؟

زعفران شدیداً خوشبو و ملایم است و طعم کمی شیرین و اعیانی آن کاملاً نامحسوس است. به عبارتی اگرچه توصیف طعمش دشوار است اما فوراً در غذا قابل تشخیص است.

از کجا می توانم زعفران بخرم؟

شما میتوانید این محصول را با کیفیت مناسب از فروشگاه اینترنتی چیزمیز تهیه فرمائید. برای استعلام قیمت و ثبت سفارش با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید یا مستقیا از طریق بخش فروشگاهی سایت به صورت آنلاین اقدام به خرید زعفران کنید.

چگونه از زعفران نگهداری کنم؟

رشته های زعفران را در محلی خنک، خشک و تاریک قرار دهید. شما می توانید زعفران را تا یکسال نیز در فریزر نگهداری کنید. آب زعفران در یک ظرف در بسته در یخچال تا ۳ هفته قابل نگهداری است.

فصل برداشت زعفرانفصل برداشت زعفران

هر ساله فصل برداشت زعفران از اوایل آبان آغاز می گردد. در حالی که اکثر گیاهان از بین رفته اند و گل های بنفش رنگ، سر تا سر زمین ها را پوشانده و منظره ی فوق العاده ای را در بخش های بیابانی ایران به وجود می آورند. اکثر تولید کنندگان زعفران در ایران در قسمت های شرقی ایران قرار دارند و اگر می خواهید بزرگترین بازار زعفران را مشاهده کنید به شهر مشهد بروید. شهری که از جنبه مذهبی نیز حائز اهمیت فراوانی می باشد. اما اگر بیشتر کنجکاوید که بدانید زعفران دقیقاً از کجا می آید شهرهای گناباد، تربت حیدریه، تایباد، خاف و قائن را به یاد بسپارید. تمام این شهرها در خطه ی خراسان واقع شده اند و فصل برداشت زعفران در این شهرها از یکم آبان ماه آغاز شده و ۲ الی در نهایت ۳ هفته به طول می انجامد.

عملیات برداشت زعفران قبل از طلوع آفتاب یعنی زمانی که گلها هنوز شکفته نشده اند آغاز می گردد. زنان و مردان به سوی زمین ها روانه شده و با بیشترین سرعت ممکن اقدام به چیدن گل ها می کنند. با تابش نخستین پرتوهای خورشید، این گلها به شکل ناگهانی شکفته می شوند. برداشت محصول حدود ساعت ۹ صبح متوقف می شود و گلها برای جدا سازی به محلی دور از افتاب منتقل می شوند. افراد اطراف توده ی بزرگ گلها می نشینند و با دقت ۳ کلاله را از داخل گلها بیرون می آورند. جمله ی هر ۵۰۰ کلاله برای ۱ گرم زعفران را به یاد می آورید؟ برای تولید ۱ گرم زعفران به ۱۶۷ گل زعفران نیاز است و به همین دلیل است که زعفران بسیار با ارزش است.

برداشت زعفران از مزارعکاربردهای زعفران

زعفران مدت های مدیدی است که در آشپزخانه ایرانیان به عنوان یک چاشنی خاص مورد استفاده قرار می گیرد. لایه ای از مخلوط برنج و زعفران بر روی ظرفی از برنج سفید و زرشک به همراه عطر و رنگ جوجه کباب نوید از یک خوشامدگویی مهمان نوازانه می دهد. ایرانیان قدر زعفران را دانسته و از آن در حد اعتدال استفاده می کنند زیرا معتقدند استفاده بیش از حد زعفران می تواند به سلامت روانی آسیب برساند. ایرانیان از زعفران به شکل بستنی زعفرانی در روزهای گرم تابستان لذت می برند و یا آن را به همراه ظرفی از پودینگ برنج شیرین (شله زرد) در مراسم های مذهبی سرو می کنند. علاوه بر این بعضی از افراد از زعفران و گلبرگ گل رز نوعی دمنوش گیاهی طراوت بخش درست می کنند.

آداب و رسوم استفاده از زعفرانآداب و رسوم استفاده از زعفران

زعفران و قدرت جادوئی اش در بسیاری از آداب و رسوم و تشریفات مذهبی مورد استفاده قرار می گیرد. ایرانیان معتقدند زعفران ناراحتی و افسردگی را ریشه کن می کند و چون آن را شادی بخش می دانند، در انواع غذاها و شیرینی های مراسم سال نو (نوروز) از آن استفاده می کنند. شاهان باستان نیز عادت داشتند در جشن ها یا پیروزی ها، سکه طلا و زعفران بین مردم پخش کنند. در کاخ های آنان از زعفران به عنوان عطر، دارو و عود و عنبر استفاده می شده است و کاربرد دیگر آن رنگ کردن کاغذ های مرسولات مهم و مناجات نامه ها بوده است. همچنین از زعفران برای رنگ کردن ابریشم و سایر پارچه های لباس خانواده سلطنتی نیز استفاده می شده است.

آئین های امروزی مرتبط با زعفران

امروزه در شهر شاهرود واقع در استان سمنان رسمی به نام “آب دعا” وجود دارد. بدین صورت که چند ساعت قبل از سال تحویل در بیشتر مساجد شهر با زعفران یک جوهر زرد رنگ درست می کنند، سپس خطاطان با استفاده از این جوهر ۷ آیه از قرآن کریم را که همگی با کلمه “سلام” آغاز می شوند بر روی یک بشقاب چینی گلدار می نویسند و بشقاب را در یک ظرف مسی پر از آب فرو می کنند. این رنگ زرد در آب حل شده و سپس این آب را به قسمت های کوچکتری تقسیم می کنند. مردم این آب را به خانه برده و یا بر سر سفره هفت سین قرار می دهند و یا برای نوشیدن به اشخاص بیمار می دهند. این اعتقاد وجود دارد که این آب برای بیماران قدرت شفابخشی دارد و برای خانواده ها در سال جدید موجب خوش یمنی است.

استفاده از زعفرانبا زعفران خریداری شده چه کار باید کرد؟

زعفران را در یک ظرف در بسته در محلی خنک، خشک و تاریک نگه دارید. آن را در فریزر نگذارید زیرا دمای خیلی سرد موجب کاهش عطر آن می گردد. قبل از استفاده از زعفران در آشپزی آن را دَم کنید. ایرانیان روش های مختلفی برای دم کردن زعفران دارند. بعضی از آنان کلاله های شکننده ی زعفران را در یک هاون کوچک پودر می کنند سپس آن را با آب جوش مخلوط کرده و آن را در مکان گرمی قرار می دهند. بعضی دیگر زعفران را با آب سرد دَم می کنند بدین صورت که زعفران پودر شده را در کاسه ای کوچک ریخته و قطعه ای یخ کنار آن قرار می دهند و همانطور که یخ آب می شود آن رنگ متحیر کننده ی نارنجی آشکار می گردد. شما می توانید کمی از این مایع غلیظ معطر را به خوراک گوشت یا مرغ اضافه کنید یا مثل ایرانیان کمی از آن را با برنج مخلوط کرده و برای تزئین ظرف غذا استفاده کنید.

استفاده از زعفران در غذاهاچای زعفران را امتحان کنید

چند کلاله زعفران و چند گلبرگ گل سرخ را بردارید و آنها را در یک لیوان بزرگ و یا یک قوری کوچک پر از آب داغ ( نه جوشان) قرار دهید. اجازه دهید برای ۱۰ دقیقه دَم بکشد و سپس با اضافه کردن کمی عسل از آن لذت ببرید.

شیر زعفران را امتحان کنید

چند کلاله زعفران و یک عدد هل را آسیاب کنید. آن را به شیر اضافه کرده و تا زمانی بجوشانید که رنگ و عطرش به بالاترین حد خود برسد سپس با اضافه کردن کمی شکر یا عسل از آن لذت ببرید.

فرمولاسیونی حاوی زعفران

امروزه فرمول های زیادی در خصوص زعفران وجود دارد که نتایج مثبت برخی از آنان نیز ثابت شده است. برخی از این فرمول ها عبارتند از:

 • محلول ضد خارش
 • کرم برطرف کننده جای زخم
 • قرص
 • قابل دَم کردن در چای

ممکن است مقدار زعفران و مؤلفه های فعال آن در این فرمول ها با یکدیگر متفاوت باشد و یا حتی ممکن است این میزان در یک فرمول که توسط سازندگان مختلف تولید می شود نیز با یکدیگر فرق داشته باشد. در نتیجه مزایای سلامتی به دست آمده از این فرمول ها ممکن است بسته به کیفیت گیاه، مقدار مصرف و ساختار کلی آن با یکدیگر متفاوت باشد.

ترکیبات شیمیایی زعفران

بیش از ۱۵۰ ترکیب مختلف در زعفران یافت شده است که در این میان مهم ترین ترکیبات مربوط به عملکرد، طعم و عطر زعفران عبارتند از: کروسین، پیکروکروسین و سافرانال.

کاروتنوئیدها: گروهی از ترکیبات قابل یافت در گیاهان هستند که مسؤلیت تولید رنگ در برگ ها و گلبرگ ها را بر عهده دارند.

 • کروستین و کروسین رنگ زرد-قرمز زعفران را به وجود می آورند.
 • از دیگر کاروتنوئیدهای مهم می توان به لیکوپن، زاکزانتین و بتاکاروتن اشاره کرد.

روغن های ضروری: روغن های معطّری که از گیاهان استخراج می شوند عموماً تحت عنوان روغن های ضروری شناخته می شوند.

 • پیکروکروسین که علّت تلخی طعم زعفران است.
 • سافرانال که که عامل تولید بو و عطر زعفران است.

همچنین زعفران یک منبع بی نظیر کامفرول (نوعی فلاونوئید به همراه آنتی اکسیدان و خواص ضد میکروبی) است که می تواند اثر مفیدی بر عارضه های زیر داشته باشد:

 • بیماری دیابت نوع دو
 • اختلالات قلبی
 • پیری پوست

مکانیزم عملکرد زعفران

ترکیبات شیمیایی موجود در زعفران موجب افزایش تأثیرات آن بر سلامتی می گردد. گرچه با وجود تعداد زیاد این ترکیبات شیمیایی هنوز کاملاً مشخص نیست عملکرد زعفران در اعمال این اثار درمانی چگونه است.

زعفران سطح پروتئین مورد نیاز برای رشد، گردش خون و فعالیت ها مغزی را بالا می برد. این پروتئین ها شامل BDNF (فاکتور نورون زایی مشتق شده از مغز)، VEGF (فاکتور رشد اندوتلیال عروقی) و CREB فسفریله شده می باشند.

زعفران به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی نیز عمل می کند. یعنی رادیکال های آزاد را که ممکن است موجب آسیب رساندن به پروتئین و دی ان ای سلول ها گردند جمع می کند. علاوه بر این زعفران مازاد پروتئین آمیلوئید بتا را که عامل اصلی بیماری آلزایمر است در خود جای می دهد. همچنین زعفران آنزیم های استیل کولین استراز را که موجب افزایش میزان استیل مولین در خون است به خود جذب می کند.

مضافاً زعفران سطح کورتیزول را کاهش داده و موجب افزایش سطح استروژن می گردد و همین می تواند دلیلی بر اثرات مفید آن بر سلامت استخوان ها باشد.

زعفران بسیاری از خواص درمانی خود را به واسطه مولکول کروسین اعمال می کند زیرا کروسین به راحتی از طریق شکم قابل جذب نبوده و در بدن به کروستین تبدیل می گردد.

گمان می رود کروستین موجب افزایش سطح سروتونین در مغز است که این عملکرد می تواند توجیهی برای اثار ضد افسردگی و تسکین دهنده اضطراب در زعفران باشد.

سافرانال که یکی دیگر از ترکیبات شیمیایی اصلی موجود در زعفران است:

 • گیرنده های بتا دو را تحریک می کند: گیرنده هایی که به وسیله آدرنالین فعال می شوند و گردش خون و ضربان قلب را افزایش می دهند. این تحریکات آثار آدرنالین و نورآدرنالین را تقلید می کنند.
 • گیرنده های هیستامین ۱ را در خود جای می دهد: به عبارتی مانع فعالیت هیستامین می گردد.
 • گیرنده های گابا A (GABAa) را تحریک می کند. تقلید عملکرد گیرنده های گابا A موجب افزایش اثر محافظتی از مغز می گردد.

زعفران همچنین دارای اثر ضد ویروسی نیز می باشد. بدین صورت که از ورود و تکثیر ویروس در سلول ها جلوگیری می نماید.

خواص زعفرانخواص چشمگیر زعفران برای سلامتی

زعفران گران ترین نوع ادویه در جهان است یعنی یک پوند از آن (۴۵۰ گرم) قیمتی معادل ۱۱ میلیون تا ۱۰۰ میلیون تومان قیمت دارد.

علت این قیمت خیلی گزاف، روش برداشت پر مشقت آن است که موجب گران شدن این محصول می گردد.

زعفران از گل کروموس ساتیووس که عموماً تحت عنوان گل زعفران شناخته می شود، به صورت دستی برداشت می گردد. استفاده از واژه زعفران به دلیل ساختار نخ مانند گل و یا کلاله ی آن است.

خواستگاه این گل کشور یونان می باشد یعنی مکانی که زعفران برای اولین بار به دلیل خواص درمانی مورد توجه و احترام قرار گرفته و مردم برای تقویت میل جنسی، تقویت روحیه و بهبود حافظه آن را مصرف می کرده اند.

مزیّت های شگفت انگیز زعفران برای سلامتی عبارتند از:

۱. آنتی اکسیدان قوی

زعفران حاوی مقدار چشمگیری ترکیبات گیاهی است که مانند یک آنتی اکسیدان عمل می کنند. آنتی اکسیدان ها مولکول هایی هستند که از سلول های شما در برابر رادیکال های آزاد و استرس اکسیداتیو محافظت می کنند.

مهمترین آنتی اکسیدان های زعفران عبارتند از کروسین، کروستین، سافرانال و کائمفرول. کروسین و کروستین رنگ دانه های کاروتنوئیدی هستند و قرمز بودن رنگ زعفران به دلیل وجود اینهاست. هردوی این ترکیبات خواص ضد افسردگی دارند، از سلول های مغز در مقابل آسیب های پیشرفته جلوگیری می کنند، باعث بهبود التهابات می شوند، اشتها را کاهش می دهند و به کاهش وزن کمک می کنند.

سافرانال به وجود آورنده ی طعم و عطر منحصر به فرد زعفران است. تحقیقات نشان داده اند این ماده می تواند در بهبود خلقیات، حافظه و توانایی یادگیری مؤثر باشد. همچنین می تواند از سلول های مغزی در برابر استرس اکسیداتیو محافظت کند.

نهایتاً کائمفرول که در گلبرگ های گل زعفران یافت می شود دارای فواید سلامتی از جمله: کاهش التهابات، خواص ضد سرطانی و ضد افسردگی می باشد.

خلاصه

زعفران غنی از ترکیبات گیاهی است که به عنوان آنتی اکسیدان عمل می کنند این ترکیبات عبارتند از: کروسین، کروستین، سافرانال و کائمفرول. آنتی اکسیدان ها از سلول های شما در برابر استرس اکسیداتیو محافظت می کنند.

۲. بهبود خقلیات و درمان علائم افسردگی

زعفران ملقب به ادویه ی خورشید است و این نه تنها به خاطر رنگ منحصر به فردش بلکه به این دلیل است که می تواند به بهبود روحیه شما کمک کند. طبق نتایج به دست آمده از ۵ پژوهش، فرآورده های زعفرانی به شکل چشمگیری بیشتر از داروهای موجود در درمان علائم افسردگی های خفیف تا شدید مؤثر بوده اند.

تحقیقات دیگری نیز نشان داده اند که مصرف روزانه ۳۰ گرم زعفران به اندازه فلوکستین، ایمی پرامین و سیتالوپرام (درمان های متعارف افسردگی) مؤثر است. علاوه بر این فقط تعداد کمی از افراد در مقایسه با روش های درمانی دیگر، بعد از مصرف زعفران دچار عوارض جانبی شده اند.

آنچه محرز است این است که هم گلبرگ های گل زعفران و هم خامه های رشته مانند آن در درمان افسردگی های خفیف تا شدید مؤثر به نظر می رسند.

اگرچه این یافته ها امیدوار کننده هستند ولی هنوز مطالعات انسانی بر روی داوطلبان بیشتری مورد نیاز است، تا بتوان زعفران را به عنوان یک روش درمانی مؤثر برای افسردگی توصیه کرد.

خلاصه

زعفران ممکن است در درمان علائم افسردگی های خفیف تا شدید مؤثر باشد اما هنوز مطالعات بیشتری مورد نیاز است تا بتوان آن را قطعاً برای درمان توصیه نمود.

۳. خواص ضد سرطانی

زعفران دارای آنتی اکسیدان فراوانی است که می توانند به خنثی نمودن رادیکال های آزاد کمک کند، زیرا آسیب های ناشی از رادیکال های آزاد به نوعی با بیماری های مزمن مثل سرطان ارتباط دارند. در مطالعات آزمایشگاهی نشان داده شده است که زعفران و ترکیبات آن سلول های سرطانی روده را به شکل انتخابی از بین برده و یا روند رشد آنها را سرکوب می کنند و این در حالی است که آسیبی به سلول های معمولی نمی رسانند.

همچنین این تأثیرات بر سلول های پوست، مغز استخوان، پروستات، ریه، سینه، دهانه رحم و سایر سلول های سرطانی نیز قابل مشاهده است.

علاوه بر این مطالعات آزمایشگاهی بیانگر آن هستند که کروسین (اصلی ترین آنتی اکسیدان موجود در زعفران) موجب حساسیت بیشتر سلول های سرطانی در مقابل داروهای شیمی درمانی می گردد.

اگرچه یافته های به دست آمده از این مطالعات امیدوارکننده است، اما خواص ضد سرطانی زعفران خیلی کم بر روی انسانها آزمایش شده و هنوز تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

خلاصه

زعفران غنی از آنتی اکسیدان هایی است که می توانند به از بین بردن سلول‌های سرطانی کنند در حالی که به سلول های معمولی هیچ آسیبی وارد نمی کند. اما همچنان آزمایش های بیشتری بر روی انسان ها مورد نیاز است.

۴. کاهش سندروم پیش از قاعدگی (PMS)

سندروم پیش از قاعدگی اصطلاحی است که علائم فیزیکی، احساسی و روانی قبل از قاعدگی را بیان میکند. تحقیقات نشان می دهند که زعفران ممکن است در درمان این سندروم های پیش از قاعدگی موثر باشد. در خانمهای ۲۰ تا ۴۵ ساله مصرف روزانه ۳۰ گرم زعفران در درمان سندروم های پیش از قاعدگی از جمله کج خلقی، سردرد، هوس های شدید و درد موثر تر از سایر داروها عمل می کند.

مطالعات دیگری نشان می‌دهد بو کردن زعفران برای بیست دقیقه به کاهش سندروم های قاعدگی از جمله عصبانیت کمک کرده و سطح هورمون استرس کورتیزول را پایین می آورد.

خلاصه

به نظر میرسد هم خوردن و هم بو کردن زعفران در درمان علائم پیش از قاعدگی موثر باشند. این سندروم ها عبارتند از: کج خلقی، سردرد، هوس شدید، درد و عصبانیت.

۵. تقویت قوای جنسی

این تقویت کننده ها غذا یا مکمل هایی هستند که موجب افزایش میل جنسی شما می گردند. مطالعات نشان می دهند زعفران ممکن است دارای خواص تقویت کننده جنسی باشد، خصوصاً برای افرادی که داروهای ضد افسردگی مصرف می کنند. به عنوان مثال مصرف روازنه ۳۰ گرم زعفران ظرف ۴ هفته در مقایسه با سایر داروها، به شکل چشم گیری موجب بهبود عملکرد نعوظ در مردانی شده است که دارای اختلالات نعوظ ناشی از داروهای ضد افسردگی بوده اند.

علاوه بر این تحلیل داده های به دست آمده از ۶ تحقیق نشان می دهد مصرف زعفران به طرز چشم گیری عملکرد نعوظ، میل جنسی و رضایت کلی افراد را افزایش می دهد ولی در کیفیت مایع منی تأثیری ندارد.

در خانم هایی که به دلیل مصرف داروهای ضد افسردگی میل جنسی پایینی دارند، مصرف روزانه ۳۰ گرم زعفران طی ۴ هفته دردهای ناشی از رابطه جنسی را کاهش داده و در مقایسه با سایر داروها موجب افزایش میل جنسی و بهبود عملکرد آنان شده است.

خلاصه

زعفران می تواند دارای خواص تقویت کننده میل جنسی در زنان و مردان باشد خصوصاً برای افرادی که داروهای ضد افسردگی مصرف می کنند.

۶. کاهش اشتها و کمک به پایین آوردن وزن

اسنک خوری عادت رایجی است که می تواند شما را در معرض افزایش وزن ناخواسته قرار دهد. طبق مطالعات صورت گرفته، زعفران می تواند با کنترل اشتهای شما جلوی هله هوله خوری را بگیرد. در یک تحقیق هشت هفته ای، خانم هایی که مکمل زعفران مصرف می کرده اند، احساس سیری بیشتری کرده، کمتر اسنک خورده و نسبت به خانم های گروه های دیگر وزن بیشتری از دست دادند.

مطابق یک تحقیق هشت هفته ای دیگر، مصرف مکمل های عصاره زعفران به شکل چشمگیری موجب کاهش اشتها، شاخص توده بدنی (BMI)، دور کمر و چربی کلی بدن می گردد و این در حالی است که هنوز دانشمندان در خصوص اینکه زعفران چگونه اشتها را کاهش داده و به کاهش وزن کمک می کند، اطمینان ندارند. یک فرضیه این است که زعفران خلقیات فرد را بهبود می بخشد و این به نوبه ی خود میل به اسنک خوری را کاهش می دهد.

خلاصه

مشاهده شده که زعفران اسنک خوری را کاهش داده و باعث کور شدن اشتها می گردد و این عادات در نهایت به کاهش وزن شما کمک می کنند.

۷. جلوگیری از بروز اختلالات در سیستم عصبی

آنتی اکسیدان های موجود در زعفران می توانند از بدن در مقابل اختلالاتی که بر روی سیستم عصبی اثر می گذارند محافظت کنند. مطالعات انجام شده در سال ۲۰۱۵ بیانگر آن است که ترکیبات موجود در زعفران مثل کروسین، التهابات و آسیب های اکسیداتیو در مغز را کاهش می دهند که این می تواند منجر به آثار مفید دیگری نیز بشود.

مطابق یک تحقیق در مجله ی آنتی اکسیدان، زعفران از نظر تئوری می تواند به بهبود علائم آلزایمر کمک کند و این ناشی از خواص بهبود دهنده ی حافظه، آنتی اکسیدان و خواص ضد التهابی آن است.

افرادی مبتلا به آلزایمر خفیف تا شدید که برای ۲۲ هفته زعفران مصرف کرده اند، بهبود هایی در توانایی های شناختی به دست آورده اند که در مقایسه با افرادی که داروی دونپزیل مصرف می کردند این بهبودی چشم گیری بوده است. همچنین آنها عوارض جانبی کمتری را نیز تجربه کرده اند.

اگرچه این شواهد برای اثبات خواص دارویی زعفران کافی نیست، محققان بر این باورند که آزمایش های بالینی در آینده می تواند در اثبات این شواهد مؤثر باشد.

۸. کاهش آثار کم شدن سوی چشم در زمان پیری

هنگامی که زعفران به عنوان یکی از مواد تشکیل دهنده ی مکمل های بینایی مورد استفاده قرار گرفت، تعداد کمی از مطالعات بیانگر این امر بود که زعفران می تواند در بهبود بیماری از بین رفتن لکه زرد چشم در مراحل اولیه آن مؤثر باشد.

در یک آزمایش صورت گرفته در سال ۲۰۱۸ بر روی بیماران نابینا از هر دو چشم تحت درمان های دارویی منقطع، به افرادی که دارای اختلال خفیف تا شدید AMD بودند روزانه ۲۰ گرم زعفران به مدت ۳ ماه داده شد و محققان به این نتیجه رسیدند که زعفران کمی موجب بهبود عملکرد بینایی می گردد و با توجه به مزمن بودن بیماری AMD استفاده طولانی مدت از زعفران می تواند منجر به نتایج بهتری بشود. مطابق یک تحقیق صورت گرفته در سال ۲۰۱۶، استفاده روزانه از مکمل های حاوی ۳۰ گرم زعفران طی ۶ ماه در بیماران دارای AMD خشک و تَر از نظر آماری به تغییرات عمده ای در شبکیه چشم منجر گردیده است.

۹. مبارزه با التهابات و ورم مفاصل

یک تحقیق ایتالیایی بیانگر آن است که کروستین موجود در زعفران موجب افزایش اکسیژن رسانی به مغز در موش های صحرائی می گردد و در درمان ورم مفاصل نیز مؤثر است. این اثر به احتمال قوی ناشی از فعالیت های آنتی اکسیدان موجود در زعفران است. اما این نتایج تنها در آزمایشگاه و با آزمایش بر روی جانوران آزمایشگاهی به دست آمده است نه بر روی انسان ها. همچنین مشاهده شده عصاره استخراج شده از گلبرگ های گل زعفران نیز خواص ضد التهابی دارند و این خواص ناشی از فلاونوئید، تانین، آلکالوئید و ساپونین های موجود در آن است و این در حالی است که سایر مواد شیمیایی تشکیل دهنده زعفران و مکانیسم های آن نیازمند تحقیقات بیشتری می باشند.

۱۰. کمک به درمان بی خوابی

در مطالعات بر روی موش ها، مشاهده شده است که کروسین موجود در زعفران امکان خواب ساکن (نوعی خواب عمیق) را افزایش می دهد. همچنین کروستین (دیگر کاروتنوئید موجود در زعفران) نیز قابلیت خواب عمیق بدون رویا را تا ۵۰% افزایش می دهد. سایر آزمایشات بالینی نیز بیانگر آن هستند که فراوردهای زعفران می توانند با مقابله با اختلالات اساسی افسردگی در درمان علائم افسردگی در بزرگسالان مؤثر باشند. یکی از این علائم مطابق این تحقیقات، بی خوابی است ولی تحقیقات و مشاهدات طولانی مدت بیشتری لازم است تا بتوان در این خصوص به یک نتیجه گیری قطعی رسید.

۱۱. افزایش سلامت دستگاه گوارش

اکثر مطالعات انجام گرفته بر روی حیوانات نشان می دهند زعفران به واسطه خواص آنتی اکسیدانی، ضد سرطانی، ضد التهابی و ضد چربی خون بر بهبود اختلالات داستگاه گوارش مؤثر است. اگرچه اثربخشی ادویه جات بر بهبود اختلالات دستگاه گوارش انسان هنوز نیازمند مطالعات بیشتری است.

۱۲. بهبود زخم های ناشی از سوختگی

بر اساس یکی از آزمایشات انجام گرفته بر روی موش ها، زعفران به واسطه خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی خود می تواند بر بهبود زخم های ناشی از سوختگی مؤثر باشد. در این زخم ها در مقایسه با زخم هایی که توسط کرم های دارویی ترمیم پیدا کرده اند، زعفران به شکل چشمگیری بازسازی مجدد بافت پوستی اپیتلیال را افزایش داده است و این مطالعات باعث بروز این احتمال شده اند که زعفران دارای نوعی اثربخشی بالقوه در تسریع روند ترمیم زخم ها می باشد.

۱۳. تقویت سیستم ایمنی بدن

زعفران سرشار از کاروتنوئید است که به نظر می رسد کاروتنوئید بر تقویت سیستم ایمنی اثرگذار است. تحقیقات صورت گرفته بر روی یک مرد سالم نشان می دهد مصرفه روزانه ۱۰ گرم زعفران می تواند بدون هیچ واکنش مضری، بر تنظیم سیستم ایمنی بدن اثر موقت داشته باشد.

۱۴. بهبود سلامت قلب

زعفران با تقویت سیستم گردش خون بدن، ریسک بیماری های قلبی را کاهش می دهد. این ادویه سرشار از تیامین و ریبوفلاوین است که این مواد سلامت قلب را افزایش داده و از بروز مشکلات قلبی جلوگیری می کنند. خواص آنتی اکسیدانی زعفران به حفظ سلامت شریان ها و عروق خونی کمک می کند. همچنین خاصیت ضدالتهابی زعفران نیز به سلامتی قلب کمک می کند. بدین صورت که کروستین موجود در این ادویه به شکل غیرمستقیم سطح کلسترول خون را تنظیم کرده و از بروز بیماری تصلب شرایین (آترواسکلروزیس) جلوگیری می کند.

۱۵. محافظت از کبد

بعضی پژوهش ها بیانگر آن است که زعفران می تواند برای بیماران متاستاز کبدی سودمند باشد. کارتنوئید های موجود در زعفران می تواند به تولید گونه های اکسیژن فعال کمک کنند اما برای نتیجه گیری قطعی تحقیقات و نمونه های بیشتری مورد نیاز است. سافرانال موجود در زعفران نیز ممکن است در محافظت از کبد در مقابل سموم محیطی مؤثر باشد اما این نتایج هنوز توسط آزمایش های بالینی انسانی تأیید نشده اند. در نتیجه مطالعات انسانی بیشتری برای تضمین این موارد مورد نیاز است.

۱۶. محافظت از پوست در مقابل تشعشعات ماوراءبنفش

برخی مطالعات بیانگر آن هستند که از زعفران می توان به عنوان یک ماده طبیعی جاذب اشعه فرابنفش استفاده کرد زیرا زعفران حاوی ترکیبات فلاونوئید از جمله کامفرول و کوئرستین است که می توانند دلیل این قابلیت زعفران باشند. همچنین اثرات محافظت کننده از نور زعفران می تواند ناشی از دیگر ترکیبات فنولیک آن باشد مثل مازویی، گالیک، کافئین و اسید فرولیک. تعداد کمی از این ترکیبات به عنوان مواد اولیه ی فعال در ساختن انواع کرم های ضد آفتاب و لوسیون های پوستی به کار می روند ولی به نظر نمی رسد زعفران خاصیت مرطوب کنندگی خاصی داشته باشد. هنگام استفاده از زعفران و مقدار آن بر روی پوست احتیاط کنید زیرا در صورت مصرف زیادی پوست را به رنگ زرد در می آورد.

۱۷. روشن نمودن رنگ پوست

ما استفاده از هیچ ماده ای را تنها به منظور روشن ساختن رنگ پوست صورت توصیه نمی کنیم ولی زعفران از خود برخی خواص روشن کنندگی نشان داده است.

۱۸. کاهش فشار خون

مطالعات انجام شده بر روی ۲۳۰ مرد نابارور نشان می دهد مصرف مکمل های زعفران به مدت ۲۶ هفته به شکل چشم گیری فشار خون را کاهش می دهد. به همین شکل در یک تحقیق دیگر بر روی ۳۰ شخص بزرگسال نشان داده شده است که استفاده از زعفران در مقدار زیادتر (۴۰۰ میلی گرم) ظرف یک هفته فشار خون را کاهش می دهد.

در مطالعات بر روی موش ها دانشمندان متوجه شده اند که زعفران فشار خون را کاهش داده و از بروز نوسانات شدید ناگهانی در فشار خون نیز جلوگیری می کند ولی این قابلیت زعفران هنوز باید بر روی انسان های با فشار خون بالا مورد ارزیابی قرار گیرد.

۱۹. سلامت استخوان ها

بسیاری از زنان بعد از یائسگی از مشکلات زیاد استخوانی رنج می برند که منجر به بیماری های همچون آرتروز و پوکی استخوان می گردد. این مشکلات ناشی از تغییرات سطح هورمون استروژن است که مسؤلیت سلامت استخوان ها را بر عهده دارد. در موش های دارای پوکی استخوان مصرف عصاره زعفران برای ۱۶ هفته توانسته است از پیشرفت بیماری جلوگیری کند. این احتمالاً به واسطه افزایش سطح هورمون استروژن است که سلامت استخوان ها را افزایش می دهد.

۲۰. کمک به درمان بیماری آسم

از نظر تاریخی از زعفران در داروهای سنتی برای درمان اسپاسم ریه و حملات آسم استفاده می شده است. در موش ها عصاره زعفران با کاهش التهابات ریه با موفقیت علائم آسم را کاهش داده است. همانطور که در موش ها مشاهده شده، این کارایی زعفران احتمالاً به دلیل شل کردن عضلات ظریف ریه است. این در حالی است که هنوز هدف نهایی عملکرد زعفران در ریه مشخص نشده و آزمایشات بالینی زیادی برای ارزیابی این اثار بر روی انسان ها مورد نیاز است.

۲۱. کاهش درد

در درمان های سنتی زعفران همواره با تسکین دهنده ها و مسکن ها ترکیب می شده است. بعضی از درد ها مثل دردهای عصبی با استفاده از مسکن های معمولی آرام نمی شوند. این درد های عصبی در میان رشته های عصبی رخ می دهند و مربوط به شرایط خاصی هستند مثل فیبرومیالژیا، دیابت و دردهای ناشی از جراحات. در موش هایی با سیستم عصبی آسیب دیده، درمان با عصاره ی زعفران به مدت ۴۰ روز درد ناشی از این آسیب ها را کاهش داده است. به همین شکل در موش های در حال ترک مورفین، مصرف زعفران توانسته است علائم ناشی از ترک از جمله دردهای حساسیتی را کاهش دهد. این یافته ها بیانگر آن است که زعفران می تواند در کاهش برخی از دردها مؤثر باشد اما باید در خصوص انسان ها نیز به تأیید برسد.

۲۲. جلوگیری از تشنج

برای مدت های طولانی از زعفران (به دلیل خاصیت ضد انعقادی آن) در درمان های سنتی برای جلوگیری از تشنج استفاده می شده است. در آزمایشات انجام شده بر روی موش ها و موش های صحرائی، زعفران توانسته است در دوزهای بالای ۴۰۰ میلی گرم حملات تشنجی را سرکوب کند ولی استفاده از این مقدار خطر مسمومیت و عوارض جانبی دیگر را به همراه دارد. در موش های مبتلا به صرع، ماده فعال موجود در زعفران (سافرانال) توانسته تشنجات را سرکوب نماید و این به دلیل وصل شدن به گیرنده های GABA-A بوده است. یعنی عملکردی مشابه داروهای بنزودیازپین (زاناکس و والیوم) در جلوگیری از بروز برخی تشنج ها.

۲۳. افزایش عملکرد انسولین در بیماران دیابت

زعفران در سلول های ماهیچه بهره وری از گلوکز را افزایش داده و آن را از گردش خون جذب می کند. هنگامی که زعفران همراه با انسولین مصرف می گردد، عملکرد انسولین را بیشتر کرده و پاسخ دهی سلول ها به انسولین را افزایش می دهد. در موش های دچار دیابت، فراورده های زعفران توانسته جذب گلوکز از طریق سلول را در طول درمان افزایش دهد.

۲۴. بهبود رژیم غذایی

زعفران در مقدار کم دارای طعم و عطری نامحسوس است و با غذاهای معطر مثل پائلا، ریزوتوس و سایر غذاهای برنجی خوب ترکیب می گردد. بهترین راه برای بیرون کشیدن عطر منحصر به فرد زعفران، خیس کردن رشته های آن در آب داغ (نه جوشان) و اضافه کردن این مایع و رشته های زعفران به غذاست تا طعمی غلیط تر به دست آید. زعفران به راحتی در فروشگاه های خاص در دسترس است و به صورت رشته مانند و پودر قابل خریداری است. اگرچه بهتر است به صورت رشته ای خریداری شود زیرا تطبیق پذیری بالاتری داشته و احتمال تقلبی بودن آن کمتر است.

اگرچه زعفران گرانترین ادویه موجود در جهان است، مقدار کمی از آن برای طولانی مدت استفاده می شود و اکثر مواقع شما بیشتر از سر انگشت از آن را در غذای خود نیاز ندارید. در حقیقت استفاده زیاد از زعفران در غذا به آن یک طعم بیش از حد قوی دارویی می دهد. علاوه بر این زعفران به شکل مکمل نیز در دسترس است.

خلاصه

زعفران طعم و عطری نامحسوس دارد که همین امر اضافه کردنش به رژیم غذایتان را آسان می نماید. با غذاهای معطر به خوبی ترکیب می شود و برای طعم غلیظ تر بهتر است در آب داغ خیسانده شود. علاوه بر این شما می توانید زعفران را به صورت مکمل هم خریداری کنید تا از مزایای آن بهره مند شوید.

محدودیت ها و هشدارها در استفاده از زعفران

اگرچه مطالعات گسترده ای بر روی زعفران انجام شده است ولی وجود برخی هشدار ها قابل اطمینان بودن این مطالعات را محدود می کنند من جمله:

 • در مطالعات مختلف از قسمت های متفاوت گیاه کرکوس ساتیوس استفاده می شود مثل گلبرگ ها، عصاره، کروسین یا سافرانال جدا شده، مکمل ها یا ژل و ترکیبات شیمیایی این قسمت های مختلف با هم متفاوت است. در نتیجه مزایای مربوط به سلامتی به دست آمده محدود به همان قسمت گیاه است نه همه ی گیاه.
 • اکثر آزمایشات پزشکی انجام شده بر روی زعفران در کشور ایران صورت گرفته است و این در حالی است که افراد با پیشینه های ژنتیکی مختلف ممکن است واکنش های متفاوتی نسبت به زعفران از خود نشان دهند. در نتیجه برای اینکه به طور قطعی تشخیص دهیم که زعفران دارای خواص چشمگیری برای افراد با پیشینه های مختلف می باشد، مطالعات جهانی با مقیاس بزرگتری مورد نیاز است.
 • در بسیاری از این مطالعات، مقادیر استفاده شده از زعفران بسیار بیشتر از مقادیری است که به طور طبیعی از غذا به دست می آید.
 • پختن زعفران ممکن است باعث درهم شکستن ترکیبات شیمیایی آن شود و اثر بخشی آنها را در درمان برخی شرایط خاص کم کند. در نتیجه برای مشاهده ی کامل مزایای آن پیشنهاد می شود از شکل مکمل آن استفاده شود.
 • زعفران های تولید شده توسط شرکت های مختلف ممکن است دارای ترکیبات شیمیایی متفاوتی باشند. در نتیجه به دست آوردن یک نتیجه ی خاص از آنها تضمین شده نیست مگر از یک محل مورد اعتماد خریداری شود. (قسمت های ذیل را مطالعه کنید)

تحقیقات انجام شده در خصوص زعفران دارای نواقص زیادی هستند من جمله: استاندارد سازی زعفران هنوز انجام نشده است، اکثر این تحقیقات در ایران صورت گرفته و مقدار مصرفی مؤثر آن هنوز مشخص نشده است.

تداخلات دارویی

تداخلات میان داروها و مکمل ها می توانند خطرناک باشند و در برخی موارد نادر ممکن است زندگی افراد را به خطر بیاندازند. همیشه قبل از مصرف این مکمل ها با دکتر خود مشورت کنید و او را در جریان تمام دارو ها و مکمل هایی که در حال حاضر مصرف می کنید و یا قصد مصرف آنها را دارید قرار دهید.

زعفران می تواند به دلیل قابلیتش در کاهش فشار خون و و فعال کردن گیرنده های GABA با داروهای کاهش دهنده فشار خون و مسکن ها تداخل پیدا کند. این دارو ها عبارتند از:

 • ادرار آورها
 • داروهای مسدود کننده بتا
 • مسدود کننده های کانال کلسیم
 • بنزودیازپین ها
 • باربیتورات ها

زعفران می تواند با بسیاری از داروها تداخل دارویی ایجاد کند. قبل از استفاده با پزشک خود مشورت کنید.

تجربیات مصرف کنندگان

نظراتی که در این قسمت بیان شده منحصراً تجربیات مصرف کنندگانی است که ممکن است سابقه پزشکی داشته یا نداشته باشند و پایگاه اطلاعاتی سلف دی کد هیچگونه محصول، خدمات و یا شیوه درمانی خاصی را تأیید نمی نماید. تجربیات مصرف کنندگان را به منزله توصیه های پزشکی در نظر نگیرید و صرفاً به دلیل خواندن مطلبی در پایگاه اطلاعاتی سلف دی کد، از مراجعه به متخصصان و کسب توصیه های پزشکی حرفه ای کوتاهی نکنید. بسیاری از مصرف کنندگان زعفران را به دلیل قابلیتش در بهبود خلقیات و تنظیم اشتها خریداری کرده اند و در اینجا نظرات گوناگونی در خصوص فراورده های زعفران وجود دارد من جمله:

“زعفران بخورید تا هوس های مختلف غذایی را کنترل کنید. اگرچه اشتها را سرکوب کرده و روحیه را بهبود می بخشد اما داروی جادویی نیست”.

“بعد از چند هفته متوجه شدم قطعاً به کنترل اشتهای من کمک می کند و عوارض جانبی مشاهده نکردم تا این دفعه که متوجه سرگیجه و حالت تهوع عجیبی شدم و چیزی که من تجربه کردم بی شک عواض جانبی آن بود. سر دردم واقعاً ترسناک بود زیرا خیلی شدید بود”.

“من بعد از چهار هفته مصرف، سردرد میگرن مانند و سرگیجه گرفتم. حال تهوع داشتم و در کل عصبی بودم”.

خطرات، موارد احتیاط و دوز مصرف

زعفران عموماً به دلیل عوارض جانبی کم و یا بدون عارضه بودن ماده ی بی خطری است. به نظر می رسد زعفران در میزان مصرفی استاندارد برای آشپزی تأثیرات بدی ندارد. مردم می توانند روزانه تا ۵/۱ گرم زعفران را به عنوان یک مکمل رژیم غذایی مصرف کنند گرچه ثابت شده مصرف روزانه تنها ۳۰ گرم از آن برای استفاده از مزایای سلامتی آن کافی است.

از سوی دیگر مصرف مقدار ۵ گرم یا بیشتر از آن اثرات سمی دارد و زنان باردار باید از مصرف زیاد آن خودداری کنند زیرا ممکن است موجب سقط جنین گردد.

مانند تمام فراورده های دیگر، قبل از مصرف زعفران با پزشک خود مشورت کنید.

مسأله دیگری که در خصوص زعفران مخصوصاً نوع پودری آن وجود دارد این است که امکان دارد به صورت ناخالص با مواد دیگر مثل چغندر، الیاف ابریشم رنگ شده قرمز، زردچوبه و پاپریکا مخلوط شده باشد. تولید زعفران ناخالص هزینه های تولید را برای تولیدکنندگان کاهش می دهد زیرا هزینه برداشت محصول زعفران خالص زیاد است. در نتیجه مهم است که زعفران را از برند های معتبر خریداری کنید تا مطمئن شوید که محصولی قابل اطمینان دریافت می کنید. اگر زعفرانی به نظر ارزان رسید از خرید آن خودداری کنید.

خلاصه

زعفران در مقادیر نرمال به دلیل عوارض جانبی کم یا صفر، ماده ی بی خطری است. مطمئن شوید زعفران را از برند ها و فروشگاه های معتبر خریداری می کنید تا از دریافت نوع ناخالص آن جلوگیری کنید.

جایگزین زعفرانآیا می توان چیز دیگری را جایگزین زعفران نمود؟

بله خوشبختانه بهترین جایگزین زعفران که به مراتب ارزان تر هم هست زردچوبه است. این ریشه ی طلایی که از خانواده ی زنجبیل است می تواند به همان اندازه به غذا رنگ و لعاب بدهد و امروزه به دلیل خواص ضد التهابی و ضد بیماریش عزیز دل صنعت سلامت شده است. از زردچوبه با صرفه جویی بیشتری نسبت به زعفران استفاده کنید زیرا زعفران طعم نامحسوس تری دارد و شما می خواید طعم تند زردچوبه نسبت به سایر طعم ها در حد متعادلی در غذای شما حس شود. سرآشپز سامان گلریز توصیه می کند برای به دست آوردن شبیه ترین به طعم زعفران، باید یک چهارم قاشق چای خوری زردچوبه را با یک دوم قاشق چای خوری پاپریکا ترکیب کنیم.

جمع بندی

زعفران یک ادویه ی قوی و سرشار از آنتی اکسیدان است و مزایای سلامتی بسیاری به آن ارتباط داده شده است از جمله: بهبود دهنده خلقیات، میل جنسی، عملکرد جنسی، کاهش سندروم پیش از قاعدگی و کمک به کاهش وزن. مصرف این ادویه به طور کلی برای اکثر افراد بی خطر است و اضافه کردن آن نیز به رژیم غذاییتان آسان است. برای بهره بردن از مزایای سلامتی آن یا سعی کنید زعفران را در غذاهای مورد علاقه تان بگنجانید و یا مکمل آن را به صورت اینترنتی خریداری کنید.

سؤالات متداول

۱. هزینه یک گرم زعفران چقدر است؟

قیمت یک گرم زعفران چیزی بین۲۰ تا۱۴۰هزارتومان است.

۲. آیا تاریخ مصرف زعفران منقضی می شود؟

اگرچه زعفران منقضی یا فاسد نمی شود ولی می تواند در طول زمان عطر و قابلیت خود را از دست بدهد. (معمولاً بین ۲ تا ۴ سال)

۳. از کجا بفهمم زعفران من خالص است؟

زعفران خالص طعم کمی تلخ دارد و مزه شیرین نمی دهد و اگر زعفران شما طعمی شیرین دارد پس آن چیزی که شما می خواهید نیست. علاوه بر این شما می توانید چند رشته از زعفران را بر روی زبان خود قرار داده و بمکید سپس آن را بر روی یک دستمال کاغذی بمالید. اگر دستمال را به رنگ زرد درآورد زعفران شما اصل است در غیر اینصورت خالص نیست.

۴. بهترین روش نگهداری از زعفران چیست؟

شما می توانید زعفران را در یک ظرف در بسته در مکانی خنک و تاریک نگه دارید ولی آن را در یخچال نگذارید زیرا ممکن است به دلیل رطوبت موجود در محیط یخچال قارچ بزند.

۵. آیا زعفران به درمان جوش و آکنه کمک می کند؟

هیچ مدرکی مبنی بر قابلیت زعفران در درمان آکنه وجود ندارد.

۶. آیا می توانم زعفران یا شیر زعفران را هر روز مصرف کنم؟

بله ولی به مقدار آن توجه کنید و فقط ۱ الی ۲ قاشق چای خوری کافی است. زنان باردار از مصرف زعفران خودداری کنند.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *