زعفران

چای زعفران، طرز تهیه و خواص آن

چای زعفران

زعفران ادویه ای است که از گل کروکوس ساتیووس به دست می آید. این گل در خاورمیانه و بخشی هایی از اروپا رشد کرده و عمدتاً در کشورهای ایران، هند و یونان کاشته می شود و این گیاه فقط ۳ الی ۴ هفته طی ماه های آبان و آذر گل می دهد.این گل ها خامه های قرمز رنگی تولید می کنند که به آنها رشته نیز می گویند. این رشته ها با دقت به صورت دستی از گل جدا شده و خشک می شوند و این همان ادویه ی زعفران است. از زعفران به عنوان رنگ طبیعی و خوشبو کننده در آشپزی برای رنگ و طعم دادن به غذا نیز استفاده می گردد. علاوه بر این زعفران مانند سایر گیاهان و ادویه جات می تواند به صورت دمنوش هم تهیه شود. امروزه زعفران به دلیل کاربردهای فراوانش از جمله به عنوان ادویه در آشپزی و به عنوان نوعی روش درمانی جایگزین برای انواع بیماری ها، جایگاه ویژه ای دارد. برخی مطالعات نشان داده اند که زعفران دارای کاربردهای فراوان دیگری نیز می باشد.

در ادامه در خصوص مزایای سلامتی و نحوه درست کردن چای زعفران بیشتر می خوانید.

تاریخچه زعفران چیست؟

گل زعفران بین ۲۰ تا ۳۰ سانتیمتر رشد می کند. از لحظه ای که این گیاه به صورت بذر کاشته می شود تا زمانی که گل می دهد ۳ سال زمان می برد. هر گیاه بین ۳ تا ۴ گل می دهد و هر گل ۳ خامه تولید می کند. زعفران به این دلیل که باید به صورت دستی چیده شود گرانترین ادویه موجود در جهان است و همچنین برای تولید یک کیلوگرم از آن مقدار خیلی زیادی گل و خامه ی خشک شده مورد نیاز است. این ادویه تاریخچه ی بسیار طولانی دارد و گمان می رود انسان ها از ۳۵۰۰ سال قبل از زعفران استفاده می کرده اند. از نظر تاریخی افراد از زعفران برای درمان تعداد زیادی از بیماری ها استفاده می کرده اند من جمله:

 • مشکلات ادراری
 • مشکلات قاعدگی
 • اختلالات بینایی
 • جراحات
 • مشکلات شکمی
 • تومورها
 • اختلالات روانی

جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه پیشنهاد می کنیم مطلب تاریخچه زعفران را مطالعه بفرمایید.

خرید زعفران اعلا از فروشگاه چیزمیز

خرید زعفران سرگل
بستن

زعفران سه مثقال

۲۲۶,۵۰۰ تومان
زعفران سرگل درجه یک قائنات سه مثقال
خرید زعفران سرگل
بستن

زعفران یک مثقال

۷۵,۵۰۰ تومان
زعفران سرگل درجه یک قائنات یک مثقال
خرید زعفران سرگل
بستن

زعفران سه گرم

۵۰,۰۰۰ تومان
زعفران سرگل درجه یک قائنات سه گرم
خرید زعفران سرگل
بستن

زعفران یک گرم

۱۷,۵۰۰ تومان
زعفران سرگل درجه یک قائنات یک گرم

فواید سلامتی چای زعفران چیست؟

۱. ضد افسردگی

زعفران ملقب به ادویه ی خورشید است و این لقب تنها به دلیل رنگ قرمز و گاهی زرد آن نیست بلکه این باور وجود دارد که زعفران بهبود دهنده ی خلقیات است و برخی حقایق علمی نیز این ادعا را ثابت کرده اند. مطابق یکی از تحقیقات منتشر شده در مجله ی داروشناسی، در درمان افسردگی های خفیف تا شدید زعفران به اندازه داروی فلوکستین (پروزاک) مؤثر بوده است. خلاصه ای از چند پژوهش در خصوص تأثیرات زعفران در درمان افسردگی در افراد بالای ۱۸ سال که در مجله ی داروهای ترکیبی منتشر شده نشان می دهد محققان بر این باورند که زعفران علائم بیماری را در افراد دارای اختلالات شدید افسردگی بهبود بخشیده است. این موضوع می تواند زعفران را به یک جایگزین خوب برای افرادی که نمی توانند داروهای ضد افسردگی مصرف کنند تبدیل نماید.

۲. سلامت قلب

زعفران دارای ترکیبات شیمیایی مختلفی است که بعضی از آنها می توانند فشار خون را کاهش داده و از بیماری های قلبی جلوگیری کنند. نتایج به دست آمده از یک منبع اطلاعاتی معتبر نشان می دهند در یک آزمایش انجام شده بر روی موش ها، زعفران موجب کاهش فشار خون شده است. در یک آزمایش دیگر بر روی خرگوش ها نیز مشخص شده زعفران سطح کلسترول و تری گلیسیرید را کاهش می دهد. در مجله داروهای علمی هندی، یک آزمایش انسانی نشان می دهد زعفران احتمال ورود آسیب به بافت ها را که ناشی از کلسترول بالاست کاهش می دهد. دانشمندان معتقدند خواص آنتی اکسیدانی زعفران در مقابل بیماری های قلبی خاصیت محافظت کنندگی دارد.

۳. درمان سندروم پیش از قاعدگی

سندورم پیش از قاعدگی می تواند موجب بسیاری از علائم آزار دهنده باشد. از تغییر خلقیات گرفته تا ناراحتی های فیزیکی و بعضی از خانم ها بیشتر از سایرین تحت تأثیر این سندروم قرار می گیرند. برای کسانی که می خواهند این مشکلات را تسکین دهند ولی نمی خواهند به داروهای شیمیایی تکیه کنند، زعفران جایگزین خوبی است.

یک مقاله در مجله ی Journal of Psychosomatic Obstetrics & Gynecology عملکرد درمان های گیاهی را برای درمان سندروم پیش از قاعدگی نرمال (PMS) و نوع شدید تر آن (PMDD) مورد تحلیل قرار داده است. هر دوی این ختلالات برای زنان یک تا دو هفته قبل از شروع عادت ماهانه ناراحتی هایی را ایجاد می کنند و از زعفران در این مقاله به عنوان یک درمان مؤثر برای این اختلالات نام برده شده است.

یک مقاله ی دیگر در مجله ی International Journal of Gynecology & Obstetrics عملکرد زعفران در درمان سندروم پیش از قاعدگی را برای زنان سنین ۲۰ تا ۴۵ سال مورد بررسی قرار داده است و دانشمندان کشف کرده اند مصرف روزانه دو وعده ۱۵ گرمی زعفران می تواند در تسکین این اختلالات مؤثر باشد.

۴. تقویت حافظه

زعفران دارای دو ماده شیمیایی به نام های کروسین و کروستین است که به عقیده دانشمندان می توانند عملکرد یادگیری و حافظه را تقویت کنند. یکی از مطالعات صورت گرفته بر روی موش ها در خصوص فیتوتراپی نشان می دهد زعفران قادر است مشکلات یادگیری و حافظه را بهبود بخشد. این مطالعات امیدوارکننده نشان می دهند زعفران قابلیت درمان بیماری هایی که بر مغز اثر می گذارند از جمله آلزایمر و پارکینسون را دارد.

۵. جلوگیری کننده از سرطان

زعفران سرشار از آنتی اکسیدان و فلاونوئید است. آنتی اکسیدان ها به حفاظت از بدن در مقابل مواد مضر کمک می کند و فلاونوئید ها مواد شیمیایی موجود در گیاه هستند که از خود گیاه در مقابل قارچ و بیماری ها محافظت می کنند. یک مقاله منتشر شده در مجله ی داروهای سنتی و مدرن ۲۰۱۵ به این نتیجه رسیده است که مواد شیمیایی موجود در زعفران ممکن است در جلوگیری و درمان انواع سرطان مؤثر باشند اما دانشمندان بر این باورند که مطالعات بیشتری بر روی انسان ها لازم است.

۶. تسکین دهنده قاعدگی

مشخص شده که چای زعفران می تواند به خانم هایی که دچار مشکلات قاعدگی هستند کمک کند. قاعدگی غیر عادی امری است که برخی زنان با آن مشکل دارند و توصیه شده چای زعفران در این موارد می تواند به عنوان تحریک کننده قاعدگی عمل کند. زعفران در این زمینه بسیار قدرتمند عمل می کند و به همین دلیل گفته شده زنان باردار نباید آن را مصرف کنند زیرا در برخی موارد نادر موجب تحریک سقط جنین می گردد.

۷. دردهای شکمی

چای زعفران دردهای شکمی را تسکین می دهد. کشف شده که چای زعفران دردهای متوسط تا شدید شکمی را تسکین می دهد و مصرف متداوم آن از بروز این دردها جلوگیری می کند. همینطور چای زعفران می تواند درد قفسه سینه را تسکین دهد زیرا می تواند برای تحریک استفراغ کردن مورد استفاده قرار گیرد. در نتیجه می توان از آن به عنوان خلط آور برای تسکین شکم، سینه و گلو استفاده کرد. این قابلیت به خصوص برای کودکان ایده آل است زیرا آنان را سلامت نگه می دارد.

۸. فشارخون بالا

دانشمندان کشف کرده اند که چای زعفران فشار خون را کاهش می دهد. کروستین ترکیبی است که فشارخون را کاهش می دهد و برگ های زعفران دارای این ترکیب شیمیایی در ساختار خود هستند. مصرف مکرر چای زعفران عارضه ی فشار خون را دور می کند.

۹. تقویت کننده جنسی

چای زعفران عملکردی همانند تقویت کننده جنسی دارد و برگ های زعفران از زمانی که می شود به یاد آورد دارای این خاصیت بوده اند و ادویه ی آن به افزایش میل جنسی و بهبود انزال زودرس کمک می کند. کاشف به عمل آمده که چای زعفران برای ناراحتی های خفیف مثل آسم و سوزش قلب نیز مؤثر است. فواید سلامتی چای زعفران بی شمار بوده و هرچه تحقیقات در این زمینه ادامه پیدا می کند، فواید جدیدی در این خصوص کشف می گردد.

۱۰. محافظت کننده بینایی

مطابق مقاله ی منتشر شده به نام”زعفران: رازی طلایی بینایی شفاف تر”در یک وبسایت عملی، یک فنجان پر از چای زعفران می تواند روند نابینایی را کند کند. یک پژوهش صورت گرفته در دانشگاه لاکوئیلا واقع در شهر آبروزی ایتالیا، به این نتیجه رسیده است که زعفران به لطف میزان اسیدهای چربش قادر است از سلول های بینایی محافظت نماید. هنگامی که زعفران به شکل روزمره مصرف می شود این اسیدهای چرب سفت تر می گردند و در طی آزمایشات بالینی مطابق نمودارهای چشمی، بیماران پیشرفت های قابل توجهی نشان داده اند. مصرف روزانه یک فنجان چای زعفران از چشم در مقابل بیماری نورهراسی نیز محافظت کرده و سلامت کلی چشم شما را تأمین می کند.

۱۱. سرماخوردگی و بیماری های تنفسی

زعفران به عنوان یک ادویه به پاکسازی ریه های شما کمک می کند. هنگامی که شما به سرماخوردگی یا بیماری های تنفسی دچار می شوید ریه های شما ملتهب می گردد در نتیجه نوشیدن چای زعفران به پاکسازی خلط های درون ریه شما کمک کرده و به بهبود سریعتر کمک می کند. به همین صورت زعفران با کاهش التهابات ریه و پاکسازی مجاری تنفسی به بهبود آسم نیز کمک می کند.

عوارض جانبی چای زعفران

 • زنان باردار و شیرده باید از مصرف زعفران خودداری کنند زیرا بی ضرر بودن آن هنوز آزمایش نشده است.
 • در برخی موارد نادر زعفران موجب سرگیجه، حالت تهوع، خوابالودگی، سردرد، تغییر در اشتها و تندخویی می گردد.
 • برای بعضی افراد این عوارض ممکن است شدیدتر باشد مثل استفراغ، زرد شدن رنگ پوست و خونریزی از بینی.
 • افرادی که از اختلال دوقطبی بودن رنج می برند باید از مصرف زعفران خودداری کنند زیرا ممکن است موجب حالت جنون شود.
 • اگر بیماری قلبی دارید زعفران با تغییر تعداد ضربان قلب ممکن است باعث وخیم شدن برخی بیماری های قلبی شود.
 • برای کسانی که فشار خون پایین دارند مصرف زعفران می تواند فشار خون را حتی بیش از این کاهش بدهد در نتیجه باید از مصرف آن خودداری شود.
 • اگر به زیتون حساسیت دارید ممکن است به زعفران نیز واکنش حساسیتی نشان دهید.
 • مصرف مقادیر متوسط تا زیاد چای زعفران متابولیسم بدن را تحریک می کند تا گرمای بدن افزایش یابد و می تواند موجب انقباضات رحمی گردد.

از کجا زعفران بخریم؟

هنگام خرید زعفران مطمئن شوید از یک مکان معتبر خرید می کنید. زعفران را در فروشگاه مواد غذایی یا فروشگاه های بهداشتی یا فروشگاه های اینترنتی معتبر جستجو کنید. زعفران یک ادویه گرانقیمت است در نتیجه می تواند هدف بسیاری از کلاهبرداری ها قرار گیرد. تولیدکنندگان ممکن است برای کاهش هزینه های تولید، زعفران را با مواد دیگری مخلوط کنند که این امر نه تنها ممکن است خواص سلامتی آن را کم کند بلکه می تواند مضر نیز باشد.

می توانم هر روز چای زعفران بنوشم؟

به طور یقین شما می توانید هر روز زعفران مصرف کنید اما تا حدی که به مرحله سمی بودن نرسد. مردم قرن هاست که زعفران مصرف می کنند همچنین خوراک سنتی مردم خاورمیانه، هند، شرق و جنوب مدیترانه، شمال آفریقا و غیره مملو از غذاهای زعفرانی است. در بعضی فرهنگ ها زعفران به صورت روزمره مصرف می گردد.

چگونه چای زعفران درست کنیم؟

 

چای زعفران یک نوشیدنی نشاط آور، طراوت بخش و سرشار از ضد افسردگی هاست. تمام آنچه برای درست کردن یک فنجان چای زعفران نیاز دارید کمی آب جوش، رشته های زعفران، شکر و چند ادویه دیگر است. در اینجا بیان شده چگونه چای زعفران درست کنیم:

مواد اولیه اصلی و جایگزین آنها

 • زعفران: این اولین ماده ی تشکیل دهنده چای است و طعم تلخی دارد، در نتیجه اغلب با سایر مواد دیگر ترکیب می شود تا طعم تلخش پوشانده شود.
 • برگ نعنا: این ماده به چای یک طعم طراوت بخش می دهد و آن را پاک و پر طراوات می سازد. اگر برگ نعنای تازه ندارید به جای آن برگ نعنای خشک شده اضافه کنید. اگر هیچکدام در دسترس نبود می توانید رزماری یا علف لیمو اضافه کنید اما آگاه باشید این دو ماده بسیار منحصر به فرد بوده و طعم مشخصی دارند.
 • قطعات لیمو: قطعات لیمو یا برش لیمو؟ هرکدام طعم جداگانه ای را به چای می دهند. برش لیمو طعم ترشی به چای می دهد در حالی که قطعات لیموی دَم شده در چای به آن طعم چای هندی می دهد.
 • عسل: ترکیب کردن عسل اختیاری است. به این دلیل که من می خواستم طعم زعفران در چای مشخص باشد فقط یک چهارم قاشق چایخوری به آن عسل اضافه کردم اما شما آن را مطابق با ذائقه خودتان تنظیم کنید.

دستورتهیه چای زعفران

مقدار مواد لازم برای تهیه چای زعفران

 • ۲/۱ لیتر آب
 • ۱ قاشق چایخوری شکر
 • ۲۵ گرم زعفران
 • یک تکه چوب دارچین
 • یک قاشق غذاخوری زنجبیل (رنده شده)
 • ۲ الی ۳ قطعه برش لیمو
 • ۱۰ الی ۱۲ برگ نعنا

دستورالعمل آماده سازی چای زعفران

 1. آب را در قابلمه حرارت دهید تا بجوشد.
 2. هنگامی که آب به درجه جوش رسید شکر، زعفران، دارچین، زنجبیل، برش های لیمو و برگ نعنا را به آن اضافه کنید.
 3. اجازه دهید چای ۵ الی ۷ دقیقه بجوشد.۴. آن را از صافی رد کرده و سرو کنید .

ارزش غذایی چای زعفران

 • کالری: ۳۱ کیلو کالری
 • کربوهیدرات: ۷ گرم
 • پروتئین: ۱ گرم
 • چربی: ۱ گرم
 • چربی اشباع شده: ۱ گرم
 • سودیوم: ۲۲ میلی گرم
 • پتاسیوم: ۱۰۳ میلی گرم
 • فیبر: ۱ گرم
 • شکر: ۳ گرم
 • ویتامین آ: ۱۶۰ واحد
 • ویتامین سی: ۵.۸ میلی گرم
 • کلسیوم: ۲۱ میلی گرم
 • آهن: ۰.۸ میلی گرم

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *