زعفران

رابطه زعفران با درمان افسردگی

  • زعفران که از کلاله های گل کوراکوس ساتیووس به دست می آید قرن هاست که که در جهان شرق به شکل درمانی مورد استفاده قرار می گیرد.
  • دانشمندان در حال تحقیق بر روی اثرات استفاده از زعفران بر افسردگی های متوسط-شدید هستند.
  • یک فراپژوهش در سال ۲۰۱۵ و چندین پژوهش بعد از آن به یافته های امیدوارکننده ای دست پیدا کرده اند. مطابق این یافته ها، مصرف دو وعده ۱۵ گرمی زعفران در روز اثرات مؤثری همانند داروهای مرسوم ضد افسردگی در درمان افسردگی های معمولی-شدید از خود به جای می گذارد.
  • عوارض جانبی، اثرات طولانی مدت و استفاده از زعفران میان گروه خاصی از مردم همچنان در حال بررسی است.

مطالعات بر روی زعفران اگرچه هنوز در مراحل مقدماتی هستند، نشان داده اند این ادویه باستانی قابلیت مبارزه با افسردگی های متوسط-شدید را دارد.

علم فیتوتراپی که با استفاده از روش های علمی در پی کشف راهکارهای مناسب و کارامد درمانی با استفاده از داروهایی با منشأءگیاهی است، امروزه به شدت مورد علاقه فراهم کنندگان داروهای تلفیقی قرار گرفته است. مطابق یافته های امیدوار کننده مطالعات اخیر، زعفران که از کلاله های ظریف گل کروکوس به دست می آید این توانایی را دارد که نه تنها نظر فیتوتراپیست ها بلکه به طور کلی نظر جامعه پزشکی را به خود جلب کند.

با توجه به مطالعات محدود در این زمینه، آیا داروهای غربی قابلیت این را دارند که با زعفران، این ادویه ی شناخته شده که هزاران سال است در جهان شرق کاربردهای درمانی دارد هم جبهه شوند؟ به عبارت دقیق تر آیا یکی از گرانقیمت ترین ادویه های جهان می تواند با افسردگی که یکی از پر هزینه ترین و ناتوان کننده ترین شرایط شناخته شده برای انسان هاست، مقابله کند؟ این سؤالاتی است که توسط دانشمندانی که به درک نوع عملکرد، عوارض جانبی و کارآمدی زعفران در درمان افسردگی علاقه مند هستند مطرح شده است.

اگرچه مطالعات کنونی امیدوار کننده هستند اما مطالعات بیشتری علی الخصوص مطالعات بلند مدت بیشتری مورد نیاز است تا بتوان زعفران را به شکل قطعی با توجه به سن فرد، مقدار مورد نیاز و سایر شرایط، تجویز نمود. هنگامی که پزشکان در خصوص زعفران به عنوان یک گزینه درمان با بیماران خود مذاکرده می کنند دانستن اطلاعاتی از جمله: پیشینه و منشأء زعفران، نقش تاریخی آن در علم پزشکی شرق، گسترش استفاده از آن در غرب و مشاهده به روز مطالعات اخیر بسیار مفید می باشد.

افسردگی و داروهای ضد افسردگی

جدیدترین آمارهای موجود در سال ۲۰۱۳ نشان می دهد ۱۲% مردم بزرگسال آمریکا استفاده از داروهای ضدافسردگی را گزارش داده اند. شایان توجه است که داروهای ضد افسردگی برای درمان نه تنها اختلال افسردگی بلکه بسیاری از اختلالات دیگر مثل اضطراب، استرس های پس از سانحه، دردهای مزمن و اختلالات رفتاری تجویز می گردد. میزان تشخیص سالانه اختلالات افسردگی تخمین زده شده در آمریکا عددی نزدیک به ۱۶ میلیون نفر است یا به عبارتی ۷/۶% افراد بزرگسال در آمریکا. میزان اختلال افسردگی در سطح جهانی حتی از این نیز نگران کننده تر است. طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی، ۳۵۰ میلیون نفر در جهان دچار اختلال افسردگی هستند و این امر افسردگی را به علت عمده ی ناکارآمدی در جهان تبدیل کرده است.

[/vc_column_text]

خرید زعفران اعلا از فروشگاه چیزمیز

خرید زعفران سرگل
بستن

زعفران یک گرم

۱۷,۵۰۰ تومان
زعفران سرگل درجه یک قائنات یک گرم
خرید زعفران سرگل
بستن

زعفران دو گرم

۳۴,۵۰۰ تومان
زعفران سرگل درجه یک قائنات دو گرم
خرید زعفران سرگل
بستن

زعفران سه گرم

۵۰,۰۰۰ تومان
زعفران سرگل درجه یک قائنات سه گرم
خرید زعفران سرگل
بستن

زعفران چهار گرم

۶۹,۵۰۰ تومان
زعفران سرگل درجه یک قائنات چهارگرم

با وجود استفاده گسترده از داروهای ضد افسردگی، مرگ و میر ناشی از این اختلالات همچنان منشأء نگرانی است. افسردگی های شدید به افزایش ریسک خودکشی منجر می گردند و افسردگی های بعد از سکته قلبی احتمال مرگ را افزایش می دهند. دسته بندی انواع افسردگی عبارت است از: اختلال شدید افسردگی، افسردگی قبل از قاعدگی، اختلال کج خلقی و اختلالات افسردگی نامشخص. اگرچه هریک از این اختلالات علائم منحصر به خود را دارند ولی در تمام آنها یک احساس غم و تحریک پذیری وجود دارد که عملکرد فرد را مختل کرده و در نهایت منجر به تغییرات جسمی و شناختی می گردد. در تشخیص این بیماری متخصصان شدت علائم را در یک مقیاس خفیف تا شدید دسته بندی کرده اند.

درک این موضوع که افسردگی انواع گسترده ای از اختلالات را شامل می شود و افسردگی های وخیم علائم شدیدی از خود نشان می دهند، برای ایجاد یک برنامه درمانی مناسب و استراتژی های درمانی بسیار مؤثر است. بیش از ۲۴ داروی ضد افسردگی مورد تأیید اف دی ای آمریکا وجود دارد و همه ی آنان دارای عوارض جانبی هستند که می تواند مصرف آنها را محدود کند مثل افزایش وزن، از دست دادن میل جنسی، احساس خستگی و یا بی خوابی. اکثر این داروها بین ۴ تا ۶ هفته زمان می برند تا اثر خود را نشان دهند. یک فراتحلیل کانادایی انجام شده در سال ۲۰۱۶ نشان داده است که ۵۰% بیمارانی که تحت درمان (SSRI) بوده اند در دور اول درمان نسبت به دارو های ضد افسردگی واکنش نشان نداده و یا واکنش بسیار کمی نشان داده اند و یا راهنماهای دوره دوم درمان فاقد آموزش های لازم در این خصوص بوده اند.

در اکثر مواقع هنگامی که پزشکان با شکست در درمان مواجه می شوند توصیه می کنند که یا از داروی دیگری استفاده شود و یا دوز مصرفی دارو افزایش پیدا کند و این یک خطای به ظاهر کوچک است که می تواند منجر به عوارض جانبی بیشتر ناشی از تداخلات دارویی گردد.عوارض ناشی از داروهای ضد افسردگی، مدت زمان حداقل یک ماهه مورد نیاز برای تسکین علائم، عدم اطمینان در خصوص پاسخ دهی به درمان و امکان نیاز به تعویض نوع دارو برای پیدا کردن یک نوع کارآمد، همه عواملی است که منجر می شود به روش های درمانی ترکیبی نیز نگاهی بیاندازیم.

پیشینه و خواستگاه اصلی

زعفران که از کلاله های خشک شده گل کروکوس ساتیووس به دست می آید، نقش مهمی در اسطوره شناسی یونانیان دارد و در دوران باستان نیز اهمیت این ادویه تصدیق شده است. مطابق افسانه ای اولیه یونان، اسپارتان کروکوس عاشق یک حوری به نام اسمیلاکس می شود. اسپارتان با تحت تأثیر قرار دادن خدایان از طریق نشان دادن عشق و از خودگذشتگی خود، جاودانگی دریافت می کند. یعنی تبدیل به گیاهی می شود که اسم و نشان عشق او را حمل می کند_کلاله های قرمز خونی. در نسخه ی دیگری از داستان کروکوس هنگام بازی پرتاب دیسک با هرمس (پسر زئوس) حواسش به عشق خود پرت شده و به شکل تصادفی کشته می شود و در اینجا هم گل کروکوس نماد جاودانگی اوست با کلاله های قرمز که نماد خون قرمز او می باشند.

اگرچه افسانه های مربوط به خواستگاه زعفران در معرض تغییر و تحریف قرار دارند اما اهمیت استفاده از زعفران در طول زمان به خوبی در آنها ثبت شده است. بین ۳۵۰۰ تا ۵۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح سومریان از زعفران گردآوری شده از جنگل ها به عنوان یک راه علاج و نوعی معجون برای درمان تعداد بسیاری از ناراحتی ها استفاده می کرده اند. پرورش این ادویه با ارزش در ایران باستان و یا حوالی آن شروع شده است و در آن دوران به احتمال زیاد گل هایی با کلاله های بلندتر انتخاب می شدند تا بازدهی ادویه زعفران را افزایش دهند. تاریخ ایران نشان داده پارسیان برای درمان مالیخولیا زعفران را با چای داغ مخلوط می کرده اند و پس از آن اسکندر بزرگ برای بهبود زخم هایش از حمام زعفران استفاده می کرده است.

آثار عتیقه به دست آمده از شهر سانتورینی یونان باستان تولید و مصرف زعفران را به عنوان یک روش درمانی از ۱۷۰۰ سال قبل از میلاد به تصویر کشیده است. اگرچه یونانیان باستان و رومی ها زعفران را به دلیل کاربردهای فراوانش مثل قابلیت رنگ دهی، چاشنی غذا و عطر ارج می نهادند، کلئوپاترا مصر ظاهراً بر این باور بوده که زعفران به داشتن یک معاشقه ی لذت بخش کمک می کند و پلینی بزرگ نیز مصرف زعفران را برای اختلالات دستگاه گوارش توصیه می کرده است. هرچه استفاده از زعفران گسترش می یافته است ارزش آن نیز بیشتر می شده است در نتیجه مبادله ی این ادویه ی ارزشمند در سرتاسر مدیترانه بسیار پر رونق بوده است. مصرف زعفران قرن ها بعد از میلاد مسیح از طریق راه های تجاری به هند و چین نیز راه پیدا کرده و پرورش این گیاه در کشمیر آغاز گردید.

کاربرد زعفران در این منطقه شامل استفاده درمانی برای مالیخولیا و التهابات و چندین استفاده غیر درمانی می شده است. در اولین قرن پس از میلاد مسیح یک پزشک یونانی به نام پدانیوس دیوسکوریدس کتابی تحت عنوان Materia Medica تألیف نموده. این کتاب یک کتاب مرجع در خصوص استفاده از گیاهان در علم طب بوده و در آن کاربرد زعفران برای درمان جراحات و التهابات ثبت شده است. در سال های بعدی کابرد، تقاضا و پرورش زعفران در میان عموم رشد کرده و مورد تقاضا قرار گرفته اما دشواری های پرورش و روش برداشت پر زحمت زعفران (که امروزه نیز وجود دارد) مصرف آن را تحت تأثیر قرار می داده است. بیماری طاعون سیاه در سال ۱۳۰۰ منجر به افزایش تقاضا و استفاده از زعفران برای بیماران در اروپا گردید.

در نهایت جنگ ۱۴ هفته ای زعفران که به دلیل سرقت یک کشتی حامل زعفران توسط اشراف برای تسلط بر بازار، منجر به ظهور یک دوره پر تقاضا برای این محصول شده است که با دزدی دریایی و منحرف کردن کشتی ها از مسیر اصلی همراه بوده است. مجدداً کاربرد و ارزش زعفران در قرن های بعدی دستخوش تغییرات گردید زیرا ابتدا زعفران در اروپای غربی پرورش داده می شد اما بعدها مورد حمله قارچ ها و بیماری ها قرار گرفت. مهاجران آلمانی معروف به پنسیلوانیایی های آلمانی زبان، بذر گیاه کروکوس ساتیووس را به سرزمین های خود برده و آن را در شرق پنسیلوانیا پرورش دادنده اند، مکانی که امروزه نیز محل پرورش زعفران است. اما عمده ی زعفران جهان از ایران (جایی که به زعفران طلای قرمز می گویند) و یونان تولید می شود.

تولید و ترکیبات شیمیایی

امروزه زعفران تا کیلویی ۲۲میلیون تومان به فروش می رسد. این قیمت بالا عمدتاً ناشی از تولید پر مشقت آن است که برای تولید یک کیلوگرم از آن چیزی در حدود ۴۵۰۰۰۰ کلاله ی دستچین شده (از تقریباً ۱۵۰۰۰۰ شکوفه ی گل کروکوس) مورد نیاز است. این کلاله های ارزشمند حاوی ۴ ترکیب زیستی فعال دارای خواص درمانی هستند. همچنین این ترکیبات غنی از کاروتنوئیدها یعنی هر دو نوع لیکوپن و بتاکاروتن می باشند.

عمده ترین ترکیبات زیستی فعال زعفران شامل: کروسین و کروستین که رنگ زرد غلیظ زعفران ناشی از اینهاست، پیکروکروسین که طعم تلخ زعفران به دلیل این ماده است و سافرانین که رایحه علف مانند زعفران به این دلیل است، می باشند. این باور وجود دارد که این ترکیبات به دلیل وجود مکانیسم های متعدد دارای خواص ضد افسردگی هستند و اکثر آنها در آزمایشگاه و یا بر روی حیوانات آزمایش شده اند اما هنوز آزمایشات بر روی انسان ها ضروری است.

اثر آنتی اکسیدانی: کروسین، کروستین و سافرانین همه آنتی اکسیدان های قوی هستند و ممکن است با مقابله یا تضعیف استرس اکسیداتیو (که موجب افزایش افسردگی است) در درمان افسردگی مؤثر باشند. مطالعات نشان می دهند هنگامی که هر ۳ این ترکیبات حضور دارند نوعی اثر هم افزایی ایجاد می شود که توان بدن را در مقابله با افسردگی بالا می برد.

عملکرد ضد التهابی: افسردگی با افزایش پروتئین واکنشی سی (CRP) در ارتباط است و التهابات نیز به عنوان یک عامل دیگر در ایجاد این اختلال مشکوک هستند. زعفران در آزمایشگاه خواص قوی ضد التهابی از خود نشان داده است که احتمالاً به خاطر کروسین و کروستین موجود در آن است ولی هنوز مطالعات بیشتری برای تعیین عملکرد نهایی آن مورد نیاز است.

اثر سروتونرژیک: SSRIs مانند فلوکستین ها، درمان های مرسوم افسردگی هستند. کروسین نیز با فعال کردن ضد گیرنده های سروتونین می تواند اثری مشابه فلوکستین ها داشته باشد. همچنین مطالعات در خصوص عملکرد زعفران در درمان اختلالات پیش از قاعدگی که یک مکانیسم قدیمی است در جریان می باشد.

تعدیل کننده عملکرد غدد هیپوتالاموس، هیپوفیز و فوق کلیوی: اختلال در عملکرد این ۳ غده در بروز افسردگی به شکل گسترده ای تحت بررسی قرار گرفته است و به نظر می رسد این اختلال با اثر گذاشتن بر روی در دسترس بودن انتقال دهنده های عصبی، استرس اکسیداتیو و بروز التهابات موجب بروز افسردگی می گردند. زعفران می تواند واکنش های این ۳ غده به موقعیت های استرس زا را کاهش دهد اما هنوز این تحقیقات در مراحل اولیه هستند.

محافظت عصبی: تحقیقات اولیه اثر محافظت کننده عصبی کروسین و سافرانین را در میزان استرس ها مورد بررسی قرار داده اند. کاشف به عمل آمده بسیاری از داروهای مرسوم ضد افسردگی BDNF مغز را افزایش می دهند. BDNF پروتئینی در مغز است که به نظر می رسد در جلوگیری از افسردگی نقش دارد. بعضی محققانی که بر روی خواص زعفران و کروسین مطالعه می کنند متوجه اثاری شبیه به BDNF در مغز هنگام مواجه با شرایط استرس زا شده اند.

مطالعات بالینی زعفران در درمان افسردگی

اخیراً دو فراپژوهش انجام شده در سال های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵، شش آزمایش با کیفیت تصادفی را در خصوص اثار زعفران بر افسردگی انجام داده اند و ۲۳۰ بیمار بزرگسال در این آزمایش ها شرکت کرده اند. همه ی این آزمایش ها در ایران صورت گرفته اند، در همه ی آنها برای سنجش نتیجه از مقیاسHamilton Rating Scale for Depression استفاده شده است و همه ی این آزمایشات محدود به بازه زمانی حداکثر ۸ هفته ای بوده اند. نمونه آزمایشی در این مطالعات مصرف دو وعده ۱۵ گرمی عصاره زعفران در روز بوده است. دو پژوهش بدون دارو و ۴ پژوهش دیگر اثری مشابه در مقابل داروهای ضد افسردگی نشان داده اند (روزانه ۲۰ میلی گرم فلوکستین یا ۱۰۰ میلی گرم ایمیپرامین).

تمام آزمایشات شامل موضوعات بستری نشده بوده که دارای شرایط افسردگی های خفیف تا شدید بدون تداخلات محدود بوده اند. زعفران استخراج شده در این آزمایشات از دو قسمت گلبرگ ها و کلاله های گل بوده است اما به شکل جالبی تفاوتی در نتایج آزمایش دیده نشده است. نسبت به داروهای صد افسردگی، زعفران اثربخشی بیشتری در درمان افسردگی از خود نشان داده و در درمان این اختلال هیچ کدام از روش های بهبودی قابل توجهی نسبت به یکدگیر نشان نداده اند و به عبارتی هر دو مداخله گر در این آزمایشات یکسان عمل کرده اند.

در مطالعات اخیر نیز مطالعه بر روی اثربخشی زعفران در درمان افسردگی ادامه دارد. در یک آزمایش ۱۲ هفته ای بدون دارو بر روی ۶۰ فرد بالغ که توسط محمد علی مزیدی صورت گرفته است، از زعفران در دوز بالاتری استفاده شده است یعنی روزی ۵۰ میلی گرم. در این آزمایش کاهش قابل توجهی در افسردگی صورت گرفته که توسط BDI ضبط شده است. همچنین دکتر طلائیه با تمرکز بر کروسین و تجویز روزانه دو وعده ۱۵ گرمی از آن برای ۴۰ بیمار به عنوان عامل کمکی در درمان SSRI ، بعد از ۴ هفته در مقایسه با داروهای مرسوم بهبودی چشمگیری مشاهده نموده است. در یک آزمایش صورت گرفته ۶ هفته ای توسط دکتر کاشانی در سال ۲۰۱۷در درمان افسردگی پس از زایمان، استفاده ی روزانه از دو وعده ۱۵ میلی گرمی زعفران با داروی فلوکستین مقایسه شده است. اگرچه در این آزمایش تعداد بیماران شرکت کننده کم بوده است اما اثربخشی زعفران به اندازه دو داروی مرسوم دیگر در این زمینه مشخص شده است.

ایمنی

امنیت و عوارض جانبی زعفران هنوز نیازمند تحقیقات بیشتر و مطالعات علمی طولانی تری است. در تمامی آزمایشات صورت گرفته استفاده از زعفران درجات متفاوتی از عوارض جانبی از جمله: اضطراب، افزایش اشتها، تهوع و سر درد را نشان داده است. اما به طور کلی عوارض جانبی ناشی از مصرف زعفران و سایر کروسین ها بیشتر نسبت به داروهای ضد افسردگی قابل تحمل می باشد. این در حالی است که هنوز هیچ آمار مشخصی در خصوص تفاوت میان این اثار مخرب توسط یک گروه (استفاده کنندگان داروهای ضد افسردگی) وجود ندارد. علاوه بر این ممکن است تغییراتی در سطح سروتونین مغز ایجاد شود که با توجه به امکان بروز سندروم سروتونین توصیه به استفاده از داروهای مرسوم ضد افسردگی با عملکردی مشابه بهتر باشد.

اگرچه گزارشات به دست آمده سم شناسی یکسان نیستند اما برخی مطالعات نشان داده اند مصرف زعفران می تواند باعث انعقاد خون و تجمع پلاکت های خون بشود که این عارضه نوعی هشدار برای افرادی است که داروهای ضد انعقاد خون مصرف می کنند و یا از اختلالات خونریزی رنج می برند. مصرف ایمن زعفران روزانه تا ۱.۵ گرم است و مصرف بیش از ۵ گرم منجر به مسمویت می گردد. قابل توجه اینکه میزان مصرفی زعفران در درمان افسردگی بین ۳۰ تا ۵۰ میلی گرم در روز است که این خود امکان بروز مشکلات عمده ای را فراهم می کند. بهتر است در درمان افسردگی با زعفران به دلیل وجود افکار خودکشی، قابلیت مسموم کننده و یا کشنده زعفران (۲۰ گرم) در نظر گرفته شود. با توجه به اینکه هیچ آزمایش انجام شده ای بر روی زعفران بیش از ۱۲ هفته ادامه پیدا نکرده، دستیابی به توصیه های ایمنی طولانی مدت برای آن دشوار به نظر می رسد.

مباحث دیگر

گزارش یک همه پرسی صورت گرفته در سال ۲۰۱۰ نشان می دهد نزدیک به نیمی از جمعیت آمریکا برای درمان مشکلات روانی نزد متخصصان روش های تلفیقی می روند. همه پرسی دیگری نشان می دهد تمام افراد بالغ آمریکایی که به گفته خودشان دچار افسردگی هستند از روش های درمانی تلفیقی استفاده می کنند. با توجه به این حقایق بهتر است متخصصان روش های درمانی تلفیقی استفاده از زعفران را نیز در درمان های خود در نظر بگیریند.

همچنین جا دارد این نکته را بیان کنیم که در مطالعات صورت گرفته در درمان بیماری های رفتاری شناختی، مصرف زعفران اثاری مشابه با داروهای مرسوم ضد افسردگی در درمان افسردگی های خفیف تا شدید از خود نشان داده است. انجمن روانشناسان آمریکا برای درمان افسردگی های خفیف تا شدید، روش روان درمانی را اولین مرحله ی درمان توصیه می کند با این حال ترجیح شخصی بیمار و پزشک متخصص را نیز در این تصمیم گیری مهم قلمداد می کند و ممکن است نظرش مانند یک پاندول میان روانشناسی دارویی، روان درمانی و یا ترکیبی از این دو در نوسان باشد. این بسیار مهم است که قبل از هرگونه توصیه، انواع مختلف افسردگی را بشناسیم. بیماران دچار افسردگی خفیف تا شدید به جز آن چند علامت شناخته شده، چند علائم دیگر نیز دارند و اختلال عملکرد آنها نیز محدود است. مطالعات انجام شده بر روی زعفران شامل افسردگی های حاد، بیماران بستری شده و بیماران دارای چند نوع اختلال نمی باشد. در حال حاضر بهتر است بیماران دچار افسردگی حاد، بیماران دارای دوره های مکرر افسردگی و بیماران وخیم دارای چند نوع اختلال، با داروهای مناسب ضد افسردگی و روانکاوی درمان شوند.

متون علمی چیزی در خصوص قیمت زعفران بیان نکرده اند و اگرچه مقدار زیاد آن گرانقیمت است اما مقدار های تجویزی درمانی زعفران به قدری کوچک هست که برای عموم مردم قابل خریداری باشد. یک نشریه در سال ۲۰۱۳ اعلام کرده که یکی عوارض افزایش محبوبیت زعفران ممکن است تلاش برای ساختن انواع تقلبی آن باشد. چک کردن برچسب روی بسته زعفران و خریداری آن از مراکز معتبر همواره راه حل مناسبی برای خرید مطمئن بوده و این در خصوص زعفران نیز صدق می کند. با توجه به این هشدارها می توان گفت مطالعات صورت گرفته بر روی زعفران متقاعد کننده است. مشخصاً ما هنوز به آزمایشات طولانی تری بر روی افراد بیشتر و همچنین به روش های آزمایش استانداردتری برای نتیجه گیری نیازمندیم و این مطالعات به ما خواهند گفت که برای ثبات درمان به چقدر زمان نیاز داریم، عوارض بلند مدت درمان چیست و پروسه تشخیص کپسول های با کیفیت زعفران چگونه باید باشد. اینکه به بیماران بگوییم مطالعات انجام شده بر روی مصرف دو وعده ۱۵ میلی گرمی زعفران در روز در درمان بزرگسالان امیدوار کننده و به اندازه (ولی نه بیشتر) داروهای ضد افسردگی مؤثر بوده است بسیار هیجانی و مناسب است. اما بررسی نکات ایمنی و اطلاعات محدود موجود در خصوص عوارض بلند مدت زعفران ضروری است. مانند تمام داروهای گیاهی دیگر توصیه می شود احتیاط های لازم در استفاده از زعفران رعایت گردد.

نتیجه گیری

امروزه هیچ شکی نیست که مطالعات صورت گرفته بر روی تأثیر زعفران در درمان افسردگی نشان می دهند این ادویه در درمان بزرگسالان مبتلا به افسردگی های خفیف تا شدید و حتی انواع دیگر افسردگی مثل افسردگی های پس از زایمان مؤثر است. زعفران این قابلیت را دارد که به عنوان یک درمان کمکی کنار داروهای مرسوم ضد افسردگی و یا به عنوان مرحله اول درمان مورد استفاده قرار گیرد. همچنین زعفران قادر است با جدا کردن ترکیبات زیستی فعال مثل کروسین در درمان افسردگی مؤثر باشد. متأسفانه ما در خصوص بسیاری از جنبه های زعفران اطلاعات نداریم از جمله: نوع عملکرد خاص آن، طول درمان مورد نیاز، عوارض جانبی بلند مدت، اثربخشی نوع خاصی از عصاره زعفران و عملکرد آن میان کودکان و سالمندان و همین موضوع تبدیل به یک مانع بزرگ در مصرف زعفران شده است.

در درمان افسردگی های پس از زایمان بهتر است تا انتشار نکات ایمنی برای نوزادان، از توصیه آن به زنان شیرده خودداری شود. متخصصان هنگام درمان بزرگسالان مبتلا به افسردگی های خفیف تا شدید به راحتی می توانند از زعفران به عنوان یک جایگزین برای درمان های مرسوم افسردگی استفاده کنند اما باید توجه داشته باشند هنوز تحقیقات در مراحل مقدماتی هستند و سؤالات بی جواب بسیاری در این زمینه وجود دارد. مطلع کردن بیمار از این امر که درمان های غیر دارویی مثل روان درمانی اثری همانند سایر روش ها دارند، به بیمار کمک می کند تا با در نظر گرفتن این روش ها و زعفران بتواند در این خصوص تصمیم گیری کند. شناسایی بی درنگ و سریع افسردگی در جلوگیری از ضعیف شدن بیمار و وخیم شدن اوضاع بسیار مؤثر است.

دانستن این موضوع که راه های درمانی جایگزین نیز وجود دارند به بهبود روحیه بیمار کمک کرده و افسردگی و نگرش منفی ناشی از بیماری را که اغلب در بیماران افسرده خفیف تا شدید وجود دارد از بین می برد. همچنین یاداوری این نکته که راه های بسیاری برای درمان علائم افسردگی وجود دارد، امید و مثبت اندیشی را برای بیمار به ارمغان می آورد، دو عامل مهمی که برای درمان اکثر اختلالات خصوصاً افسردگی بسیار مهم هستند. اینکه زعفران شهرت سابق خود را در جایگاه درمانی حفظ می کند یا نه نامشخص است اما قابلیت اثربخشی این ادویه ی جادویی در درمان افسردگی کاملاً مشخص است.

 

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *